Seda häält ei suuda me aga kuuldavale tuua neid asju kodus läbi rääkimata. Nagu diplomaadid hästi teavad, on maailmas raske, kui mitte võimatu, esindada midagi, mida endal tegelikult pole. Meil on paigas põhipostulaadid ja -instinktid: toetame tugevamat lõimumist, karmimaid reegleid ja nende täpset täitmist, vabakaubandust, siseturgu, laienemist, idapartnerlust jne. Aga me võime jääda hätta, kui peame hakkama nüanssidest rääkima.
Peaküsimus on, kas euro püsimiseks tuleb teda kasutavatel riikidel senisest rohkem poliitikaid ühtlustada, ja kui jah, siis milliseid? Ja kuidas seda saavutada, kui suur osa liikmesriike kardab aluslepingute muudatusteks avamist nagu tuld? Millistel aladel on Eesti valmis tihedamaks ühistegevuseks, mis paratamatult võib tähendada ka rohkemat suveräänsuse jagamist?
Kuidas ikkagi innustada liikmesriike tegema kogu euroliidu stabiilsuse hoidmiseks vajalikke reforme? Kuidas korraldada õiglaselt ja läbipaistvalt, et pankade raskustesse sattumine ei tooks automaatselt kaasa kohustusi riikide rahakotile? Kuidas liikmesriikide parlamendid koostöös Euroopa Parlamendiga saaksid Euroopa demokraatlikku legitiimsust suurendada?
Et läbimõeldud seisukohti saavutada, peab Eesti debatt nende küsimuste üle olema põhjalikum ja ka laiem. Möödunudsuvise ESM-ehmatuse pealt mingi arutelu tekkis, aga kui riigikogu oli otsused vastu võtnud, see vaibus. Need on poliitilised küsimused, mille läbimõtlemise ja selgeksvaidlemise eest lasub peavastutus poliitikutel ja erakondadel. Lähenevad Euroopa Parlamendi valimised annavad selleks suurepärase võimaluse. Ehk annab sisuline debatt Euroopa asjade üle ka kodanikele suurema motivatsiooni valima minna? Lääne poliitikatüdimuse analüüsid näitavad, et kui inimestele pakkuda tõelisi valikuid, tõelisi aruteluküsimusi, siis kasvab ka valimiste osalusprotsent.
Lähema paari aasta jooksul pannakse tõenäoliselt paika Euroopa Liidu järgmise aastakümne arengusuunad. Areng võib, esimest korda ELi ajaloos, viia ka lõimumise tagasipööramise, lõdvema liidu poole. Kuna meile Eestis tundub, et Euroopa on meie jaoks jätkuvalt lahendus, mitte probleem, siis peame Euroopa lahendustele kaasa aitama. Euroopa vajab praegu meie abi.
Autor on Eesti alaline esindaja Euroopa Liidu juures ja kirjutis väljendab tema isiklikke vaateid.