Eelmisel nädalal jõudis majandusteadlane Andres Arraku sulest Postimehe arvamusküljele lugu, milles ta väljendas oma seisukohta, et Eesti peaks prostitutsiooni legaliseerima.
On tõsi, et prostitutsioon on nähtus, mille suhtes puudub maailmas ühtne lähenemisviis. On riike, kus on keelustatud seksi ostmine, on riike, kus on keelustatud nii seksi ostmine kui ka enda keha müük, on riike, kus prostitutsioon on legaliseeritud (või pigem reguleeritud) tavalise tööna. On riike, kus on keelustatud üksnes prostitutsiooni vahendamine, sellele kaasa aitamine ja kupeldamine. Seksi ostmine ja müümine on aga täiesti lubatud tegevused. Üks sellistest riikidest on ka Eesti. Ehk siis – prostitutsioon kui selline on Eestis juba praegu täiesti legaalne.
Mida siis härra Arrak silmas pidas? Kas tõepoolest seda, et Eesti peaks seadustama ka prostitutsiooni vahendamise, bordellid, koondama prostitutsiooni kindlatesse piirkondadesse, ning määratlema oma keha müügi kõige tavalisema tööna? Just sellisena, mida Töötukassa võib kõigile töötutele pakkuda ning mida ametikoolis õppida saaks?
Prostitutsiooni legaliseerimine võib mõnele majandusteadlasele tunduda geniaalne idee. Tõepoolest, on riike (ka meie lähiümbruses - näiteks Läti), kus prostitutsioon on n-ö legaliseeritud. Tegelikult aga peitub selle idee kõige geniaalsem pool selles, kui seda ideed mitte realiseerida. Miks mitte? Sest see lihtsalt ei toimi. Põhjuseid on palju, kõiki ei jõua siinkohal kirja panna. Toogem välja siis mõned.
Prostitutsiooni legaliseerimise pooldajad toovad välja seisukoha, et selle tulemusena registreerivad seksi müügiga elatist teenivad isikud (hetkel peamiselt naised) end ametlikult, nende üle on võimalik n-ö arvet pidada, nad saavad juurdepääsu tervishoiusüsteemile. Ja mis peamine – nad hakkavad oma tegevuse eest maksma makse riigile. Paraku kuuluvad sedalaadi väited pigem muinasjuturaamatu kaante vahele kui tegelikku ellu.