Kusagil kaugel, Euroopa Liidu liikmesriikide valitsuste koridorides ja kohvilaudade taga nähakse asja hoopis oma nurga alt. Võib juhtuda, et just seal toimuval on Šotimaa saatuse üle otsustamisel rohkem kaalu kui kohalikel kampaaniatel. Praegu on Šoti iseseisvusreferendumi tulemuste puhul määravaks Euroopa Liidu võimalik liikmelisus. Ehkki ükski riik ei ole ametlikult teada andnud, et iseseisva Šotimaa liikmeks astumisega võib tekkida probleeme, spekuleeritakse vähemalt kahe riigi, Prantsusmaa ja Hispaania, võimaliku keeldumise üle. Kui referendumi lähenedes see kaart lauale lüüakse, võib see tähendada ka kõige optimistlikumalt meelestatud šotlaste jaoks otsust pigem suurriigi koosseisus jätkata.
See stsenaarium ei oleks aga veider mitte üksnes seetõttu, et see kaudselt ELi enda demokraatlike aluspõhimõtetega kokku ei taha sobida, vaid ka seetõttu, et Euroopa kirg, idee, uus narratiiv, mida Euroopa praegu komisjonides ja ümarlaudadel otsib, on Šotimaal olemas ja väga elujõuline. Kuidas see Euroopa Liiduga siduda ilma, et bürokraatia kirge ei lämmataks, tuleb ELil alles välja mõelda.
Igal riigil peaks olema võimalus olla iseseisev, kui ta seda tahab.
Kui Šotimaa oleks iseseisvuse juba varem saavutanud, oleksime me praegu üks rikkamaid riike maailmas. Briti valitsus pumpab Šotimaalt igal aastal välja miljardeid. Me oleme neile nagu lüpsilehm. Me oleme võimelised ise hakkama saama ja ise oma rahaasjade eest hoolitsema. London püüab meid hirmutada, et me ei tule toime, aga need on kõik tondijutud, paras lastele rääkida. Kui siin elada, siis hakkab Šotimaa sulle külge, isegi siin elavad inglased kavatsevad iseseisvuse poolt hääletada. Noored šotlased on kasvanud selle teadmisega, et nad saavad iseseisvaks. Mu ema ja isa kasvatasid mind šotlaseks. Meil on nii tugev ajalooline seljatagune, see teeb sind uhkeks šotlaseks olemise üle. Mu lapsed õpivad koolis gaeli keelt. See on surev keel, mu laps räägib paremini gaelit kui mina, õpetab mindki. Isegi kui see päris keeleks ei saa, on tähtis teada, kes sa oled. Siin on mäed, väga puhtad jõed, parvedena kalu ja karjadena metsikuid loomi. Kõigil on palju aega, mida täna ei jõua, seda tehakse homme. Londonis on kõigil kiire-kiire-kiire, räpane õhk ja kõik on liiga kallis. Me ei taha, et see siia jõuab. Meil on oma elu ja oma viis elada.