Mis juhtub kõige selle juures minu motivatsiooniga? Tõenäoliselt on minusse kui «ebavõrdsesse ühiskonnaliikmesse» suhtumine see, mis aheldab motivatsioonikriisi ja koduseinte vahele. Tööturule sisenemine ei kõla ahvatlevana kui tänaval liikudes märkad haletsevaid, kaasatundvaid või põlastavaid silmapaare. Seesama tööandja võib ju üks nendest silmapaaridest olla.
«Ebavõrdne ühiskonnaliige» – valus hinnang süvenematagi, milline inimese tegelik võimekus on. Ei tee ratastool, kuulmisaparaat ega mis tahes muu tehniline abivahend inimest veel nö «ullikeseks.»
Paljuski võib tegemist olla kollektiivse hirmuga. Miks kollektiivne? Ühiskonnas on kujunenud mingid kindlad standardid, mingid kindlad profiilid jmt mis näitavad, kes mis funktsioonis, mis tasemel ja tasandil tegutsema peaks. Nüüd soovib keegi erivajadusega inimene seda standardit lõhkuda – paanika! Mis moodi peab käituma? Kas ta vajab erilist lähenemist? Lihtsam oleks ju pea liiva alla peita ja loota, et küll keegi teine selle «probleemiga» tegeleb.
Hirm on selle nimi ja seda hirmu ei ole tarvis. Meie mõttekäik peab jõudma sinnamaale mõistmaks, et kõikidega võib juhtuda õnnetusi, igaüks meist võib homme olla töövõimekaoga erinevate sündmuste tõttu. Tööandjatele pakub riik motivatsioonipaketti piiratud töövõimega inimeste hõivesse kaasamiseks. Kahjuks ei teata nendest võimalustest palju, olgu selleks siis eelnev ebapiisav üleüldine turunduskommunikatsioon või pigem hirm erivajadustega inimeste ees, mis ehk ajendab eemale hoidma ning neid tavapärasest ühiskonnast eemale tõukama.
Keegi ei taha olla väljatõugatu. Siinkohal meenub piiblitõde «ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et tehakse sulle.» Eluterves ühiskonnas peaksimegi lähtuma oma tegutsemisel pigem sellest, et teeme teisele seda, mida soovime, et endilegi tehakse. Ei soovi keegi meist saada heidikuks, kes tänu igapäevaelust eemaletõukamisele vaevleb motivatsioonikriisis koduseinte vahel. Vähe sellest, tänu eemaletõukamisele, puudub ka rahaline sõltumatus, eneseteostuse võimalus ning maad võtab masendus ja rutiin.