Vahetades nüüd teemat – millised on Horvaatia suhted Serbiaga? Varasem tige retoorika tundub olevat rahulikuma suhtumise vastu välja vahetatud.
Pärast seda kui Tomislav Nikolić presidendiks valiti, on paigalseis. Uue valitsusega paistab nii olevat, et nad teevad sama, mida Nixon tegi Hiinaga. Nad on palju julgemad, lähevad palju kaugemale, kuid ikkagi on suhetes seisak. Ja nüüd on veel Kosovo ka. President Nikolić ei taha osaleda ELi liitumisüritustel, kuni Kosovo on ka sinna ühe normaalse riigina kutsutud. Kosovot on tunnustanud üle saja riigi üle kogu maailma. Kosovo tunnustamine oli tõenäoliselt ka üks Horvaatiale seatud eeltingimus ELiga liitumiseks, samas pole mõned ELi liikmesriigid seda aga ise teinud.
Esimesel päeval pärast Horvaatia liitumist korraldab president Ivo Josipović kohtumise kõigi Kagu-Euroopa riikide presidentidega. Sellega tahetakse näidata kaht asja, mida on lõputult korratud: Horvaatia ei lahku regioonist, Horvaatiat huvitab see, et lähedalasuvatel riikidel oleks kindlad piirid ja stabiilne poliitiline olukord. Põhjus on selles (nemad muidugi niimoodi ei väljendu), et Horvaatias ei saa olla Šveitsi, kui piiri taga on Afganistan.
Ma ei arva, nagu Horvaatia nüüd regioonist lahkuks, kuid mul on veidi kahju, et Horvaatia ei kasutanud rohkem oma kogemusi, et kiirendada mõnes naaberriigis Euroopa-meelseid protsesse. Me aitasime neid, andsime neile dokumentide tõlked jne, kuid see pole ainult Horvaatia diplomaatide asi sundida riike õppima, kuulama, kogemusi saama.
Bosnia ei kasutanud seda eelisvõimalust ära. Ja kahjuks ei tea maailm, mida Bosniaga peale hakata, Horvaatia poliitikud pole aga kindlad, kuidas Bosnia probleemi lahendada. Isegi meie endine president Stjepan Mesić, kes oli Bosnias populaarne, ei kasutanud oma mõjujõudu, et seda riiki teatud suunas lükata.
Kuid ma usun, et Horvaatia liitumine ELiga tuleb meie naabritele kasuks, kindlasti Montenegrole, kuid ka Serbiale ja Bosniale.