«Ei taha kaugesse tulevikku vaadata, kuid praegu soovivad kõik Balkani riigid ELi pääseda. See on väga veider, kui meenutada, et tegu on riikidega, kes kuulutasid, kuivõrd erinevad nad on, et nad tahavad täielikku iseseisvust ning et nad võitlesid oma iseseisvuse ja vabaduse eest. Ja nüüd tahavad nad sellest kõige loobuda ja liituda ELiga,» sõnas Šelo Šabić.
Samardžija sõnul tuleb aga Balkani maade puhul arvesse võtta, et üks asi neid juba ühendab – Kesk-Euroopa Vabakaubandusleping (CEFTA), Horvaatia liitumine ELiga tähendab aga seda, et regiooni omavahelised kaubandussuhted lüüakse segamini. «Horvaatial on CEFTA riikidega head kaubandussuhted. Umbes viiendik meie ekspordist läheb CEFTA riikidesse, enamjaolt Bosniasse ja Serbiasse, neist riikides tuleb aga kuus protsenti impordist,» sõnas ta.
«Pärast ELiga liitumist peab Horvaatia hakkama rakendama Euroopa kaubanduspoliitika põhimõtteid ja CEFTAst välja astuma. Me liitume Euroopa majanduspiirkonnaga, mis pole meie jaoks nii huvitav. Meie tooted maksustatakse aga CEFTA turul eelnevast kuni 80 protsendi võrra suuremate tollimaksudega,» ütles Samardžija. See mõjutab küll eelkõige põllumajandustooteid, kus Horvaatia võib pärast ELiga liitumist kaotada umbes sada miljonit eurot aastas, 70 protsenti kaubavahetusest moodustavad aga tööstustooted, mille kaubavahetus on Samardžija sõnul enam-vähem liberaliseeritud.
Lisaks viisid mõned Horvaatia ettevõtted tootmise juba üle CEFTAsse jäävatesse riikidesse. Horvaatias tähendab see töökohtade kadumist, mis on niigi suure tööpuuduse juures lisaprobleemiks. «Pikas perspektiivis tähendab see aga seda, et Horvaatia on Lääne-Balkanil uus investor ja see on positiivne. Nii et kaks-kolm aastat toob see kaasa negatiivseid tagajärgi, pikemas ajas aga uusi väärtusi,» ütles Samardžija.
Šelo Šabići sõnul ootab 1. juulist Horvaatiat ees väga eriline olukord. «Riigil on äärmiselt pikad piirid, sel on erinevalt Sloveeniast rohkem sidet ja ühiseid teemasid regiooni teiste riikidega. Samal ajal ei aita EL nii palju nagu eelnevates laienemisringides. Nii et näeme tulevikus palju poliitilisi võitlusi, kuid ehk toob see lõpuks kaasa suurema piirkondliku ühtehoidmise. Saab näha,» lõpetab ta.