Tervelt kuus kümnest kõige rohkem hääli saanud isikust Tartus ja kaksteist kahekümnest kõige rohkem hääli saanud inimesest Tallinnas volikokku ei läinud. Seega on KOVi valimistel erakonnad tegelenud oma häälte maksimeerimisega valijate esindamise arvelt. Suur hulk valikuid teeb osal valijatest otsustamise raskemaks, noil valijail «kergendavad» valimist erakonnad, kes pakuvad nimekirjades ka hulga tuntud nimesid, näiteks riigikogu saadikuid.
Valijad, kellele ülejäänud nimede virvarr üle jõu käib, lähevad kognitiivselt kõige otsemat teed, ei hakka ennast läbi närima tundmatutest nimedest, ning kuhjavad seepärast oma hääled teatud hulgale kandidaatidele, kes näiteks on riigikogu tööga endale nime teinud. Suur osa neist ei plaani aga kindlasti volikokku minna.
Tuues analoogiat tarbijakäitumisest, võib öelda, et valiti meeldivaim teksapaar võimalikult väikese pingutusega ehk käituti üsna ratsionaalselt, saamaks väikseima kuluga suurimat tulu. Kodus avastati aga, et kassas makstud sobiva paari asemel on saadud hoopis kukepüksid ehk tundmatu kandidaat, kes oli mitu rida allpool. Sel juhul valimisturg ei reguleeri ennast ise, vaid pakub üsna palju fantoomvalikuid.
Erakondade ratsionaalne käitumine ja valijate samuti ratsionaalne käitumine ei anna summaks mõlema jaoks ühtemoodi parimat tulemust. Küsimus on selles, kas seda saaks kuidagi muuta? Ilmselt saaks. Üks variant oleks, et sekkub kolmas osapool, kes nõrgemat poolt kaitseb. Valijal pole täielikku infot selle kohta, kes lõpuks volikokku läheb, tema teeb oma piiratud info juures enda jaoks parima otsuse ja valib vähima infokuluga endale sobivaima potentsiaalse esindaja. Erakonnal seevastu on kindlasti infot selle kohta, milline kandidaat on ka reaalselt volikokku minev, aga tal pole soovi muuta enda käitumist, sest see maksimeerib praegu tema hääled.
Järelikult oleks lahendus muuta reegleid nii, et erakonnal oleks kõige kasulikum maksimeerida hääled viisil, mis ka valija ratsionaalse käitumisega optimaalseima tulemuse annaks. Näiteks sanktsioneerida mingil viisil kandidaate, kes valituks osutusid, aga esinduskokku minna ei plaani, et tulevikus oleks selliseid kandidaate vähem.