Nimelt, mida selgemad on erakonna kampaanianippide tegelikud eesmärgid, seda vähem on kompromiteerivat ja ohtlikku teavet. Mida suurem on avalikkuse informeeritus erakonnas tehtavate personali-, finants-, ja struktuursete muudatuste osas, seda vähem on kompromiteerivat ja ohtlikku teavet. Mida vähem on tundlikku infot, seda väiksem on tõenäosus, et keegi seda lekitab. Mida vähem on saladusi, seda vähem on ka huvilisi – sisejulgeolekutöötajaid, uurivaid ajakirjanikke, endisi parteilasi jne.
Lisaks, erakonnad peaksid tegema kõik endast oleneva, et vähendada oma liikmete isiklike huvide ja erakonna üldiste huvide ühte sulandumist. Kuidas peaks valija uskuma, et parteiliste ja personaalsete hüvede saavutamiseks töötav erakondlane sünnib mis tahes esinduskogus äkitselt ümber valijakeskse ja vastutustundliku rahvasaadikuna. Seega peaks tegelema erakonnaliikmete ja valijate huvide ühendamisega – loobuma suletud nimekirjadest, loobuma pseudoliikmete värbamisest, loobuma peibutuskandidaatidest, hoidma valijaga dialoogi ka väljaspool valimisperioode jne. Kõiki neid lahendusi on juba korduvalt esitatud, ei midagi uudset.
Kõlab nagu naiivne muinasjutt, aga mulle tõesti tundub, et sisuline läbipaistvus ja siiras kaasamine on pikemas perspektiivis hädavajalikud meie vabariigi esindusdemokraatia elus püsimiseks. Juhul kui erakonnad tõsiseid reforme rakendama ei hakka, jätab intelligentsem osa rahvast lihtsalt valimas käimata. Enamgi veel – tehnokraadid, haritlased ja visionäärid hakkavad riigiloomest aina enam võõranduma, sest poliitikast on saanud selline eluala, kus edukuse eelduseks pole mitte teadmised või kogemused, vaid truudus parteile ja oskus ennast õigustada. Kõigepealt peab teenima parteid, seejärel (ja seeläbi) iseennast ja kui häda tõesti käes, siis ka rahvast.
Autor on Tartu Ülikooli riigiteaduste ja psühholoogia bakalaureusetudeng, ei kuulu ühtegi erakonda ega üliõpilasorganisatsiooni.