Meie praegust rehabilitatsioonisüsteemi on selle kehtima hakkamisest peale kirutud. Nüüd viimaks on selle läbikukkunuks tunnistanud ka riigikogu sotsiaalkomisjon. Hämmastav aga, et kellelegi ei lähe korda, et algatused, kus puudega inimeste taastamist on üritatud korraldada just nii, nagu see peaks olema – inimesest kui tervikust lähtudes, kogukonda kaasates, teda tugivõrgustiku abil allaandmisest välja kiskudes –, üksteise järel pildilt lihtsalt kaovad.
Nii pole meil enam ammu entusiastide käimalükatud puudetega laste perede rehabilitatsioonikeskust Randveres, mida sealsetes programmides osalenud pered veel siiamaani hea sõnaga meenutavad kui paika, kus neid «mullist välja raputati» ja uutmoodi mõtlema-tegutsema pandi. Rahapuudusel lõpetas tegevuse Karaski keskus, millele puhus hinge sisse Eesti tuntuim invaliid Mihkel Aitsam ja kus toimusid väga edukaks osutunud psühhosotsiaalse rehabilitatsiooni laagrid liikumispuuetega inimestele, kes said sealt tuge, elujõudu ja õpetust eluga toimetulekuks. Nüüd on siis järg Pesariamaja käes, et see veega torudest alla lasta.
Nojah. Meil on ju raha vähe ja ega meil polegi jaksu kõiki keskusi ja algatusi elus hoida, tahab ehk mõnigi vastu vaielda.
Meil ei ole vähe raha. Summad, mis rehabilitatsiooniks lähevad, polegi nii väikesed. Aga see raha pudistatakse laiali ja mõtlemine ei käi seda rada, kas Juku või Jüri ka edeneb näiteks talle pakutud viie logopeeditunni varal. Võib-olla on Juku taastumine juba sealmaal, et tal on lagi käes, loodus rohkem ei võimaldagi ning rehabilitatsiooniteenuse asemel oleks temale tarvis hoopis tugigruppi, kus osaleda. Jüri aga on võib-olla alles oma paranemise teekonna alguses ja et meest «rivvi tagasi» saada, tuleks temaga teha piisavat tööd: tema jaoks on need viis logopeeditundi sama, kui anda sandile 10 senti ja öelda: luba endale midagi!
Kuni me ei näe rehabiliteerimise eesmärki ja ootame süsteemilt üksnes statistilisi andmeid, kui palju teenuseid kui mitmele inimesele on osutatud, on suur osa rehabilitatsioonirahast tuulde lennanud ehk toitnud vaid süsteemi ennast.
Konverents «20 aastat Eesti Afaasialiitu» toimub 30. mail kella 10.30 – 16 Tallinnas, Eesti Puuetega Inimeste Koja majas.