Prof Kiivet toob välja ka murettekitava tendentsi, et laste ja noorte seas kasvab üha enam ülekaaluliste osakaal. USAs on juba pikemat aega ennustatud, et tänased noored võivad olla esimene põlvkond, kes oma vanematest vähem elab tänu suurele ülekaalule. Pikka aega võisime heaoluriikide üht valusamat terviseprobleemi kõrvalt vaadata, kuid tänaseks on see ka meile jõudnud. Tervisedendajad üle maailma on aastakümneid otsinud lahendust spordi propageerimisest, kuid ainuüksi spordist paistab väheks jäävat. Näiteks Euroopa Komisjoni mõne aasta tagune uuring näitas, et kuigi tänapäeva lapsed käivad oluliselt rohkem trennis kui vanasti ja kuni 70 protsenti lastest teeb sporti, liigutakse kokkuvõttes ikka vähem ja ollakse kehvemas vormis kui vanasti. Seetõttu on väga oluline, et me ei käsitleks vähese liikumise probleeme ainult tervisespordi võtmes. Sport on kahtlemata väga tänuväärne, kuid kui kogu ülejäänud elu istutakse, ei pruugi paarist trennist nädalas piisata. Seega, meie tervise võti võib peituda hoopis sellistes huvitavates kohtades nagu turvaline linnakeskkond, normaalne transpordiskeem, korralikud jalgrattateed. See tähendab, et tervisega peaks arvestama ka teid ja transporti planeerides ning ka kõigis teistes valdkondades, mis tervisele mõju avaldavad.
Selleks, et tervisega hakataks arvestama mistahes valdkonnas, peab tervis kui väärtus kogu meie väärtusteskaalal oluliselt tõusma. Täna näeme paraku, et tegu on just valdkonnaga, kus me teiste riikidega võrdluses häbenema peame. Meist parema tervisega on kõik meist rikkamad riigid, aga ka 40 vaesemat, seega ei saa kehva tervist kõhna kukru ja karmi saatuse süüks ajada. Pigem on probleemiks meie suhtumine, mis väärtustab pigem kõvu, «alfa» väärtusi. Üksikutel alfadel võib ju olla looduse poolt hea tervis, alfaühiskondade tervis on paraku kokkuvõttes aga kehvapoolne.
Postimehe arvamusportaal küsis sel nädalal riigikogu liikmetelt, millised olid nende olulisemad tähelepanekud Eesti inimarengu aruandest ning mis järeldusi nad selle andmekogu põhjal teevad.