Välisministeeriumi inimesed eesotsas Paul Elbergiga olid juba ESTCube-1 sünni juures 2008. aastal. Kuid tulevase kosmoseriigina tuli Eestil liituda ka ÜRO kosmose rahumeelse kasutuse kokkuleppega, mille välisministeeriumi spetsialistid vajaduse tekkides kiirelt ära korraldasid. Ees ootab veel ametliku kirja koostamine ÜRO peasekretärile, millega antakse formaalselt teada uuest objektist Maa orbiidil. Ka haridus- ja teadusministeerium on probleemipõhise õppe kontseptsiooni esindavat tudengisatelliidi projekti ning eriti selle loodusteadusi populariseerivaid tegevusi toetanud.
ESTCube-1 loomise tegi võimalikuks paljude ettevõtete ja ettevõtjate toetus mitmes vormis. Kõige tähtsam tudengite jaoks oli ikkagi signaal, et ka ettevõtjate arvates teeme õiget asja. Nagu näiteks ESTCube-1 tiimile antud aastaauhind Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidult, mis ühendab enamikku tudengite tulevastest tööandjatest, ASi Regio stipendium meie elektroonikatudengile, Skype’i stipendium meie tudengi õpinguteks Rahvusvahelises Kosmoseülikoolis jne.
Eriti märgiline oli koostöölepingu sõlmimine rahvusvahelise tarkvaragigandiga CGI, mille tulemusel sündis uue põlvkonna kosmosemissioonide juhtimistarkvara. Firma Elvior lubas kasutada oma testimistarkvara ning juhendas tudengeid. Stoneridge Electronics aitas katsetada satelliidi vibratsioonitaluvust. Tartu Teaduspark toetas tudengeid raskel ajal, valmistades ESTCube-1 korpuse esimese katseeksemplari tasuta.
Tänada on veel nii paljusid, nagu näiteks Tartu observatooriumi teadureid ja direktor Anu Reinartit tudengite toetamise ja juhendamise eest, Eesti Raadioamatööride Ühingu liikmeid, rahvusvahelisi partnereid jne, kuid kahjuks piirab meid ajalehe maht.
Selle arvamusartikli eesmärk aga oli näidata, et kosmoseriik Eesti ei ole ainult sõnakõlks, vaid sümbol väga paljude inimeste koostööst inspireeriva eesmärgi nimel. Inspiratsiooniallikaks tegijatele ja toetajatele on aga teadmine, et tehtud töö ja nähtud vaev muudab maailma paremaks. Ja lisaks on kosmosetehnoloogia arendamine muidugi ka lihtsalt vastupandamatult põnev.
Autor on Tartu observatooriumi vanemteadur, Tartu Ülikooli dotsent, ESTCube-1 projekti juhendaja.