Kolmapäeval, 15. mail möödus täpselt 20 aastat esimese Viljandi pärimusmuusika festivali toimumisest. Seda sündmust korraldades on algusest peale peetud silmas kahte eesmärki – esiteks eesti pärimusmuusika propageerimist ja õpetamist läbi elava eeskuju ning teiseks muu maailma rahvaste muusikakultuuri tutvustamist, et kasvatada lugupidamist teiste rahvaste väärtuste vastu.
Need eesmärgid on üliolulised, sest pärimusmuusika aitab defineerida seda, kes me oleme. Eestlased on harjunud end määratlema oma emakeele kaudu. See on vaid üks tahk. Ungari helilooja Zoltán Kodály on öelnud, et rahva(pärimus)muusika on rahvuse muusikaline emakeel. Eestis on seda mõtet edasi kandnud Veljo Tormis ning üheskoos on nende pärand andnud mulle eluülesande: luua tingimused ja võimalused eesti muusikalise emakeele levikuks ja arenguks.
Ma usun, et maailm on seda rikkam paik, mida enam leidub selles erinevusi, mitmekesisust. Mida rohkem liigirikkust, mida enam paikkondlikke eripärasid, seda väärtuslikum, seda põnevam, seda inspireerivam, seda rikkam meie planeet on.
Inimeste maailm on viimase 100 aasta jooksul liikunud tänu infovahetuse ja rahvusvahelise kaubanduse meeletult kiirele arengule ühetaolistumise, kultuuriliste erinevuste kiire vähenemise poole.
Kõlalisi harjumusi kujundab võimas rahvusvaheline meelelahutustööstus, mis järjest suurema käibe ja kasumi nimel püüab levida järjest laiemalt ning paratamatult tasalülitab vähehaaval ehedat paikkondlikku muusikakultuuri kõikjal, kus see veel säilinud on.
Kui lugeja nüüd mu sõnu liialt probleemi ülepaisutavaks peab, võiks ta enesele korraldada lihtsa katse. Palun ümisege mõnd esimesena pähe turgatavat sünnipäevalaulu... Kui see ei olnud «häppi böörsdei tuu juu» või selle eestikeelne variant «õnne soovime sul», võite end õnnitleda. Te olete eestlaste seas (pigem) erandlik kultuurinähtus.