Siia lisandub tootlikkuse tõstmise ehk keerukama töö tegemise vajadus, milline erineb meil lihtsamates valdkondades soomlastega võrreldes umbes kaks korda, keerukamates aga enam kui neli korda (nt kõrgtehnoloogiline töötlev tööstus). Selleks, et meie elatustase muutuks põhjanaabritega sarnaseks, peavad need kaks võrrandit lahenema.
Kas Eestis on nähtamatu käe aeg mööda saanud ning riik peaks hakkama majandusse rohkem sekkuma - jagama heldemalt sinna, kust on rohkem lootust võtta?
See, kas eeltoodud võrrandid lahenevad iseenesest või peab nende nimel sihiteadlikku tööd tegema, fookusi seadma, ressursse mobiliseerima, tehnika- ja kõrghariduse sisulist poolt uuendama ning targalt ka immigratsioonipoliitikaga tegelema, ei ole minu meelest niivõrd maailmavaate küsimus.
Kui me ei taha rahulduda Euroopa mõttes «Setumaa» staatusega (mulle Setumaa, muuseas, väga meeldib), kus käiakse vaid toredat kultuuripärandit nautimas ja kuhu «otsebussigi» ei lähe, siis loomulikult peame oma parimad pead kokku panema ja Eesti lahenduskäigud ise välja mõtlema.
Kusjuures see on väljakutse nii Eestile tervikuna kui ka pealinnapiirkonnale – Põhja-Eesti toodab 58 protsenti riigi SKPst ning Tallinn koos Harjumaaga annab 63 protsenti erasektori tööhõivest.
Miks ma nii arvan? Vaadakem näiteks riike, mis olid 1960ndatel keskmise sissetulekuga, siis neist 3/4 on seda jätkuvalt ka 2010. aastal (nt Malaisia, Omaan, Brasiilia, Hiina) või on langenud isegi korrus allapoole (nt Botswana).
Kõrge sissetulekuga riikide sekka on selle aja vältel jõudnud vaid käputäis riike (nt Taiwan, Iisrael, Lõuna-Korea, aga ka Kreeka). Kusjuures, ka sinna kohalejõudmine ei tähenda ju SKP mõttes veel rikkust – Maailmapank seab kõrgema sissetulekuga riikide kategooria alumiseks SKP piiriks $ 12 476 inimese kohta (Maailmapanga 2011. aasta numbrid näitavad SKPd inimese kohta Eestis $ 21 997; Tšehhis $ 26 332; Soomes $ 37 455; Iirimaal $ 40 868; Taanis $ 40 933; Hollandis $ 42 779; USAs $ 48 112; Singapuris ja Norras ca $ 60 000).