Parimate hulka jõudmine eeldab varasematest jälgedest välja astumist, riskijulgust, enesekriitilist kõrvalpilku, aga ka kompromissivõimekust. Selles osas jääme tublimatest maha, olgu teemaks ettevõtlikkus majandusvallas, eestvedamine ühiskonnaelus või selgete argumentidega kaasarääkimine poliitikas. Meie alalhoidlik rehepaplus tahab vürtsitamist konstruktiivsema ja loomingulisema eluhoiakuga, kaugemas tulevikus ehk isegi mõne suuremeelsuse maasikaga.
Kolmandaks – terviklik vaade. Aruanne osutab, et Eesti paljude tublide keskmiste näitajate taga peituvad ebamõistlikult suured ühiskonnasisesed erinevused. Olgu tegu regionaalsete erisuste, sooliste lõhede või eestlaste ja muulaste vaheliste kääridega. Väike ühiskond ei saa endale lõhkioleku luksust lubada ega inimvara raisata, mahajääjad tuleb mängu kaasa tuua.
Kogemus ütleb: maailmas edukad väikeriigid ei tee kodus Ameerikat, nad üritavad teha Põhjamaid, uskudes, et elujõulisuse pant on sisemine kooskõla. Aruandes kirjeldatud sotsiaalse rõhuga eliidihoiakud osutavad, et asjad ongi muutumas.
Neljandaks – otsavaatamine. Järgmine samm eeldab otsavaatamist ka ebamugavatele küsimustele, neile, millest tubli Eesti on eelistanud mööda kiigata. Olgu teemaks esikoht Euroopas HIV-positiivsete hulga poolest, immigratsiooni kuum kartul või meid järjekindlalt kammitsev Vene-kompleks, mis sunnib preambuleid kirjutama, gaasitorudega võitlema ja Jeltsini bareljeefi häbenema. Komplekside asemel tuleb eestivenelastele selge pilguga otsa vaadata ning tunnustada nende panust Eesti elu edendamisel. Toeks teadmine, et möödavaatajad võivad ehk jõuda keskmike hulka, parimateks mitte kunagi.
Eesti ühiskonda on ehitatud sajandeid, riiki tuli kakskümmend aastat tagasi uuesti disainima hakata. Toimus see avatud maailmas ja globaalsel turuplatsil, karmis keskkonnas, kus konkurentideks on olnud Eestist palju kopsakama kapitali ja mitu korda pikema riigikogemusega rahvad. On omamoodi ime, et pärast kahekümnenda sajandi hakklihamasinat on Eesti suutnud ennast kehtestada ja hakkama saada.