Seega – pingutused sidusa ja kaasamispõhise ühiskonna nimel ei ole pelgalt poliitiline retoorika ja seotud mingi kahtlase ilmavaatega. Selle eesmärk ja tähendus on ülimalt olulised, lausa eksistentsiaalse tähendusega.
Üsna sageli heidame pilgu tagasi ja võrdleme möödunut tänasega. Ja esitame endale lihtsa küsimuse: kas meil on näiteks noist 80ndate lõpu ülemineku, laulva revolutsiooni aegadest ka midagi õppida?
Mina igatahes tunnen puudust möödunud ärkamisaja aegsest ühiskonnast ja seal valitsenud vaimsusest. Ühiskonnast, kus igaühel oli oma koht, kus igaüht vajati. Igatsen ühiskonna järele, mis EI TIPNENUD ENAM (rõhutan: ENAM) eputava ja ennasttäis riigiaadliga ning kus vastutus POLNUD ENAM pelgalt poliitiline sõnakõlks. Seetõttu vaimustasid mind ühiskonnas möödunud aastal alguse saanud protsessid väga. Sest see kõik sarnanes mingis mõttes eelmise ärkamisajaga.
Nii nagu 25 aasta eest, kui uut Eestit kujundavate seadustekstide algatused ja esimesed eelnõud said paberile pandud ja eluõiguse rahvaalgatuslikus korras, nii on läbi Rahvakogu protsessi ja moodsa tehnoloogia jõudnud rahvas taas seadusloome lätete juurde. Ja kuigi ainuüksi seetõttu ei muutu meie ühiskond veel inimväärsemaks, väljendub selles protsessis valmisolek suurteks ja olemuslikeks muutusteks.
Eestlane on ikka osanud leida oma tee ja kindlameelselt seda mööda käinud. Sellisena oleme olnud teenäitajaks nii suurtele kui väikestele, neile, kes samuti on pidanud oma eksistentsi ja eluõiguse nimel pingutama.
Aastakümnete tagune ärkamisaeg, mille raames taastasime Eesti vabariigi, võlgneb tänu sadadele ja tuhandetele. Kogu rahvale. Kõik see, mis siis juhtus ja mille arhitektideks võime end rahvana pidada, ei vaja advokaati ega õigustust. Üksnes au ja kiitust. Ja selles kõiges on olnud Arnold Rüütlil kahtlemata suur ja hindamatu modereeriv roll.
Ehkki olen juubilariga olnud erinevates poliitilistes meeskondades, olen vähemalt mina tundnud ja teadnud, et põhilises – selles, milline peaks olema inimese ja riigi ning inimese ja ühiskonna omavaheline suhe või milline võiks üldse olla üks mõnus ühiskond – oleme alati olnud ühte meelt, nii-öelda ühel pool rindejoont. Selle eest tänu sulle, president Arnold Rüütel!