Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Mart Soidro: meelelahutusportaal Menu – nüüdiskultuur või ERRor meie rahvusringhäälingus?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Merike Teder
Copy
Mart Soidro
Mart Soidro Foto: Peeter Langovits

Niikaua, kuni rahvusringhäälingu meelelahutusportaal Menu praegusel kujul eksisteerib, on ERRi juhtkonnal ebaeetiline väita, et raha napib, kirjutab Mart Soidro värskes Sirbis.

Pea kaks kuud rõõmustab nüüdiskultuuri sõpru rahvusringhäälingu meelelahutusportaal.

«Menu kasuks langes valik eelkõige just seetõttu, et nimi on suupärane, jääb hästi meelde ning tähendab kõike seda, mida üks meelelahutusportaal peaks endas sisaldama. Sõnale menu pakub õigekeelsussõnaraamat selliseid vasteid nagu kordaminek, edu ja õnnestumine. Murdesõnana tähendab menu lärmi, mis kindlasti aegajalt kõige meeleolukaga kaasas käib,» teatab nimesaaja oma koduleheküljel (22. märts). Kui juba nii põhjalikuks põhjendamiseks läks, võinuks žürii «Eesti keele seletavast sõnaraamatust» tuua ka «meeleoluka» näite: «Sauna Mari aina imestas, missuguse menuga matuselised õue sõitsid. Kõigist kõige valjemini rääkis aga Oru Pearu».

Häid nimekandidaate ERRi meelelahutusportaalile oli aga teisigi – Tujula, Naljapada, MeHu (Meelelahutus & Huumor) ja Naeraherneks.ee. Mulle meeldis väljapakututest kõige rohkem ERRor – olnuks kohe üheselt selge, millega tegu.

«Turule tulnud» meelelahutusportaal poleks kindlasti saanud nii palju tähelepanu, kui Ekspress Grupi juht Gunnar Kobin poleks palunud kultuuriministril hinnata, kas ERRi meelelahutusportaal vastab ikka seaduses organisatsioonile pandud ülesannetele või tekitab lihtsalt ebatervet konkurentsi eraportaalidele. Konkurentsi Menu vaevalt tekitab, pooleteistkuise ponnistamise tulemusena on sellel portaalil Facebookis 244 sõpra, kellest 50 on ka sõna võtnud (à la «hea konkurent erameediale»). Küll aga väärib tähelepanu Kobini laiem küsimusepüstitus: kas ERRi uus tegevus interneti meelelahutusäris nn ühiskondlike vahendite arvel, mis seaduse kohaselt tuleb kulutada riigi põhiseaduslike eesmärkide saavutamiseks, on kooskõlas rahvusringhäälingu eesmärkidega? Kultuuriminister Rein Lang kinnitas, et Menu ülalpidamine on küll seaduspärane, kuid ei andnud hinnangut, kas ka eesmärgipärane. Lang soovitas Kobinil pöörduda ERRi nõukogu poole, kelle pädevusse kuulub järelevalve.

Huvitavama vastuse sai Eesti Ekspressi juhatuse esimees oma rahvusringhäälingu kolleegilt. Margus Allikmaa leiab, et sellise portaali avamine on suisa nende kohustus, sest valdav osa portaali meelelahutuslikust sisust on ERRi saadete videod, otseülekanded ja lahtikirjutused. «Lisaks kajastab portaal Eesti ja maailma kultuuri-, sh nüüdiskultuuriüritusi ja -sündmusi, mis on kooskõlas nii ERR-i missioonide kui strateegiliste eesmärkidega,» täpsustab Allikmaa oma keeleliselt konarlikult koostatud kirjas. Kuid see pole hetkel peamine, rohkem paneb muretsema, et «ühtsemasse kompaktsemasse keskkonda kogutav» on Allikmaa arvates nüüdiskultuuri osa. Pea sõna-sõnalt kordab oma ülemuse mõtteid 22. aprilli «Meediatunnis» portaalide juhataja Aivar Pau. Selle vahega, et kui Allikmaa nägi Menu loomises kohustust, siis Pau oma kirjalikus vastuses suisa missiooni.

Üritagem siis tutvustada ja analüüsida seda nüüdiskultuurile keskenduvat meelelahutuslikku portaali! Menu uudisterubriigil on seitse omapärast alajaotust: inimesed, elu, muusika, film, tele, kultuur ja kurioosum. 5. kuupäeva pärastlõunase seisuga oli maikuus ilmavalgust näinud tublisti üle saja uudise. Kui palju täpselt, on raske öelda, sest «pommuudised» olid mitmes alljaotises korraga (näit Tuuli Roosma jääks hea meelega Siberisse elama).

Inimeste rubriigis tutvustatakse meile uusi ilmapoisse, aga ka seda, et Palderjanil sai „Valgetest roosidest” siiber. Kahe vanemaga lapsed olla targemad ja eestlaste loodav programm õpetab võõrkeele selgeks 200 tunniga.

Kõige mahukam on elurubriik, kus õpetatakse muuhulgas ka seda, kuidas limonaadipudelist Barutot meisterdada. Muusikamaastikule minnes saame teada, et ansambel Vennad teeb väikese pausi ja erakond on püüdnud Põhja-Tallinna ära osta. Filmirubriik teavitab meid sellest, et Jane Austeni zombie’d keelduvad suremast ja Netflix korjab vabalevist ära hulga filme. Televisiooniuudised peatuvad põhiliselt kodumaistel tähtedel: Maire Aunaste nautis «Perepeo» ajal peredel külaskäimist ja Kadri Hinrikus maitses kuninganna elu. Viimane teave on millegipärast üles riputatud ka portaali kultuuriuudistes, lisaks mahub sellesse rubriiki rõõmusõnum Lasnamäelt, kus avati kiriku kellatorn. Kurioosumina on ära toodud 11. korruselt alla kukkunud kass, kes imekombel ellu jäi ning huulepulgad- ja läiked, mis võivad sisaldada toksilisi metalle.

«Soovime näidata, et meelelahutusmaailmas toimuvat on võimalik kajastada ka kvaliteetselt – mitte mängides inimeste madalatel tunnetel, vihal, kadedusel ja rääkides inimeste saavutustest nende põhitegevuses, mitte magamistoas, baaris või rannas,» põhjendab Allikmaa Menu turuletulekut oma seletuskirjas. Esialgu ei eristu see lilleke küll millegipoolest oma erameedia liigikaaslastest. Muidugi, allakirjutanut võib süüdistada vanamoodsuses ja ehk ka selles, et ta noppis meelelahutusportaalist välja eelmise nädala kõige «kaunimad õied». Pealegi ei kuulu ma sihtgruppi, kellele meelelahutusportaal on loodud. Mis siis ikka, vaatame asju laiemalt ja toome portaali kolm kõige loetumat nädalatagust uudist, mis sihtgrupile kõige rohkem pidanuksid meeldima:

1. Birgit Õigemeel: esinemiskleit meeldib mulle väga.

2. Saaremaal läks koolipoiss kopteriga kosja.

3. Kuula ja vaata, kuidas Põhja-Tallinn solisti valis.

ERRi kodulehekülje andmetel töötab meelelahutusportaalis viis ajakirjanikku (vastutav toimetaja Kerttu Kaldoja ning toimetajad Silver Kuusik, Rutt Ernits, Kärt Rebane ja Madis Laur). Tegelikult teevad ja toimetavad veebiväravas teisedki vähem või rohkem tuntud rahvusringhäälingu töötajad. Näiteks peab meelelahutussaadete toimetuse juhataja Mart Normet sellel saidil oma blogi. Hoolimata Margus Allikmaa kõrgelennulisest pateetikast ja kõmisevatest sõnadest, tundub nii suure hulga tööjõu kasutamine ühes meelelahutusportaalis priiskamisena. Niikaua, kuni portaal praegusel kujul eksisteerib, on ERRi juhtkonnal ebaeetiline väita, et raha napib. Viimases «Meediatunnis» kutsus Tarmu Tammerk kuulajaid üles vastsündinud maimukesele näojooni andma. Kas sellest pöördumisest võis välja lugeda, et ka eetikanõuniku arvates on meelelahutusportaal näotu?

Nii «maotu» kui «ilma näota» tähenduses?

Tagasi üles