Toon näite elust enesest. Suurhaigla eriarsti juures tellitakse patsiendile kallis ja keeruline analüüs, mida Eestis tehakse vaid Tartu Ülikooli kliinikumis. Kuna tulemused näitavad halvenemist, siis kutsub arst patsiendi kolme kuu pärast kordusanalüüse tegema. Vahepeal on aga muutunud aastanumber ning senine perearsti saatekiri enam ei kehti. Oma tööd ausalt ja südamega tegev perearst tahab aga enne uue saatekirja väljakirjutamist teada saada, kui hulluks siis näitajad läinud on.
Aga see ei ole võimalik. Kuigi nii suurhaigla kui perearst on mõlemad edumeelsed ja kasutavad digilahendusi, ei ühildunud omavahel ja nii ei näegi perearst, mida eriarst ta patsiendi kohta kirjutanud on või millised analüüsitulemused olid. Oma andmeid ei näe ka edumeelne patsient, kes oleks valmis selleks ID-kaardiga patsiendiportaali sisse logima, sest portaali uuendatakse juba pikemat aega ja millal see tööle hakkab, pole teada.
Selline kellegi käepikendusena saatekirja kirjutamine röövib asjatult perearsti aega, aga vähemalt pole see eluohtlik. Erinevalt olukordadest, kus mõni väike detail võib inimese elu maksta.
On avalik saladus, et paljud perearstid e-tervise lugu ei täida, sest see on nende jaoks kohmakas ja aeganõudev. Aga kuidas peaks haigla erakorralise meditsiini osakonnas töötav arst teadma, et neile kiirabiga toodud ja kontaktivõimetu patsient põeb mõnda kroonilist haigust või tal on äge ravimitalumatus, kui seda infot kriisiolukorras kiiresti tema digiloost kätte ei saa?