Strateegilise mõtlemise totaalses kollapsis ei saa süüdistada üksnes valitsusi. Sel kevadel on valminud või valmimas kaks massiivset mõttekojaprojekti, milline peaks olema ELi poliitika oma naabruses ja laiemas maailmas. Rootsi, Poola, Itaalia ja Hispaania juhtivaid uurimisasutusi ühendanud projekt, milles osaleb vaatlejana ka Eesti Välispoliitika Instituut, joonistab oma mais valmivas raportis ELi ümber kontsentriliste ringidena huvide ja väärtuste sfäärid ning vaeb pikalt võimalusi angažeerida potentsiaalseid partnereid, nagu Venemaa, Hiina, India jt.
Selle nelja riigi välisministeeriumide sponsoreeritud projekti üheks ajendiks on püüda täita laienevat vaakumit ELi südames, kus Saksamaa isoleeritult tugevneb, Prantsusmaa nõrgeneb ja Suurbritannia marginaliseerub. Ometi lähtuvad nelja riigi juhtivate mõttekodade ideed samalt horisondilt, millelt pärineb senikehtiv, 2003. aastast pärinev Javier Solana julgeolekustrateegia. Selles analüüsis on elementaarühikuks kriitikavabalt üha mõttelisem EL, mis peaks paremini ja tõhusamalt ära kasutama oma võimalusi muutuvas maailmas.
Sisuliselt sama pakub Jacques Delorsi loodud mõttekoda Notre Europe, mis enam ELi «vanemat» keskosa hõlvates on maha saanud oma mahuka raportiga. Selle eessõnas kirjutavad Euroopa Komisjoni eksvolinikud Pascal Lamy ja Antonio Vitorino, et «EL on liikumas oma olemasolu uude faasi, milles tal tuleb ennetavalt reageerida kriisi negatiivsele mõjule ELi mudelile nii kodus kui väljaspool». Mõlemad rõhutavad «uue strateegilise mõtlemise» vajalikkust, kuid seda eranditult status quo raames, millest eeldatakse, et hobused pole selle metafoorilisest tallist lahkunud ning et see on orgaaniline jätk Lissaboni leppele.