Kas Eesti Vabariigi põhiseaduses on põhiõigustele kehtestatud vanusepiirang ning 17-18-aastased polegi veel täisväärtuslikud, isemõtlevad kodanikud? Selline käitumine peegeldab ilmekalt ka laiemat ühiskondlikku konjunktuuri.
Tuleva aasta abiturientidele valmistatakse riiklikult ette ainult kolm riigieksamitööd – eesti ja võõrkeeles ning matemaatikas. Isegi kui õpilane tahaks sooritada veel ühe riigieksami temale sobivamas aines, siis seda soovi enam ei aktsepteerita. Lisaks nendele, on vaja teha uurimustöö ning koolieksam, millede vajalikkus on ebaselge, sest neil puudub tuleviku perspektiivi kohaselt kõige väiksemgi kasutegur. Peale loomulikult selle, et lõputunnistusel saavad kõikide lõpetamiseks tarvilike ülesannete ees olevad kastid vajalikud linnukesed.
Noore inimese jaoks on keskkooli lõpp äärmiselt sümboolse tähendusega. Esiteks, see on tema võimalus tõestada nii endale kui teistele, millise suuna teadmised on kõige paremini omandatud eelneva 12 aasta jooksul. Näidata oma arukust ja iseseisvat kriitilist mõtlemist. Siinkohal tuleb aga meeles pidada, et varasemalt on õpilased saanud valida selleks enda võimetele, huvidele, oskustele kõige paremini vastavad eksamid.
Teiseks on see kui verstapost, peale mida sisenetakse täiskasvanute maailma, kus kehtivad hoopis teised reeglid. Tekib küsimus, kui 18-aastane võib osta alkoholi ja tubakat, juhtida mootorsõidukeid, minna sõjaväkke ja käsitseda AK-4 automaati, anda oma hääl valimistel, siis miks ei tohi toosama isik enam ise teha enda tulevikku nii suurelt puudutavat otsust? Tundub, et see on poliitikute meeleheitlik püüd päästa riigi majandus katku käest. Ehk, pöörata väevõimuga laeva nina eemale «pehmetelt» erialadelt hoopis tähtsamate ning kasulikumate eluvaldkondade suunas. Paistab, et riik on võtnud eesmärgiks igatahes kasvatada uus põlvkond majandusteadalasi, ärimehi, insenere – olgu nad siis väga head või totaalselt saamatud, aga peaasi, et reaalainete taustaga. Milline signaal saadetakse sellise käitumisega tulevastele elluastujatele – valikuvabadus on tabu ning riik teab kõige paremini, mis on tema kodanike jaoks hea?