Selle üle, et parempoolsed erakonnad ja sotsid on suutnud Eestis aastaid ühes valitsuses koos tegutseda, ei tasu siiski väga imestada. Seda koostööd pole tehtud maksude ja sotsiaalkindlustuse pärast, vaid pigem nendest teemadest sõltumata. Paremerakondi ja praegusi sotse on liitnud ühine arusaam Eestist kui läänelikust parlamentaarsest demokraatiast, mis kuulub Euroopa Liitu ja NATOsse.
Eesti koht maailma riikide süsteemis, julgeolekuküsimuste rõhutamine, eurointegratsioon – neis teemades on jooksnud retooriline veelahe Eesti erakondade vahel, kuigi tuleb ka möönda, et valitsusse jõudnuna on kõigi parteide poliitikud tihti suutnud olla märksa vastutustundlikumad kui opositsioonipingis pahuralt kurjustades ja lahmides.
Ka kolmikliidu omavahelised tülid on legendaarsed. Mõlemad Mart Laari valitsused lendasid inetult uppi ning selle taga oli rohkem sisemine kraaklemine ja isikud kui mingid põhimõtted. Praeguse valitsuskriisi taga võib ka näha vandenõusid alates sotside liiga kiirelt kasvanud populaarsusest kuni tuntud endise Tartu politseiniku kinninabimiseni. Ent avalikult on siiski vaieldud riigieelarve, kärbete ja tööseadusandluse üle. Olgugi ka inetud, on need tülid vähemalt põhimõtteliste valikute asjus, mitte ainult ja sajaprotsendiliselt üksteisele ärapanemine.
Kas sotside ühine rada IRLi ja Reformierakonnaga veel kunagi üles leitakse, näeme kõik järgmiste valimisperioodide jooksul. Eesti poliitiline mälu on suhteliselt lühike ning kolmiku pikaajalist koostööd on möönnud kõik pooled.
Väga huvitav saab olema jälgida, kas sotside opositsioon suudab olla sisulisem ja konstruktiivsem kui neist häältelt palju tugevama Keskerakonna oma. Ansipi edasisele valitsemisele on hinnet panna lihtsam: eelarve raamides hoidmine, euro saamine või sellest ilmajäämine ning lõpuks Eestis kodurahu hoidmine valusate kärbete ajal.