Väitlusseltsi esindajad seevastu kordasid mitmel puhul lauset, et hetkel esineb Eestis pagulaste vaenulik mentaliteet, kuid mingit tõestust selle kohta ei järgnenud. Esitati küll Soome ja Rootsi pagulaste arve, kuid teadmata esitatud pagulastaotluste arvu ja võrdlemata vastuvõetud pagulaste hulka riigi rahvaarvu või majandusliku võimekusega on ainult vastuvõetud pagulaste numbriga vehkimine üsna sisutühi.
Kõige olulisemana jäi väitlusseltsi poolel tõestamata aga see, et põgenike vastuvõtmine on efektiivsem rahakasutus kui arenguabi andmine. Tehti head tööd arenguabi ebaefektiivsuse näitlikustamisega, kuid põgenikele rahakulutamise efektiivsus jäi kahjuks väga nõrgalt põhjendatuks.
Väitluse kulminatsioon saabus ristküsitluses, kui Hannes Hanso küsis, kas Eesti peaks vastu võtma kõik Hiina ja Usbekistani põgenikud. Väitlusseltsi esindajad vastasid, et kõiki kindlasti ei pea, aga sealt põgenike vastuvõtmine oleks mõttekam kui sinna oma kasinate arenguabieurode saatmine, mis seal lihtsalt varguse, korruptsiooni ja sõjaliste kulutuste ohvriks langeks.
Hannes Hansolt oleks oodanud tugevamat ja tõestuspõhisemat kaitset arenguabile. Ta möönis väitluse käigus kõiki oponentide tõstatatud efektiivsusprobleeme, kuid nimetas neid vaid «tehnilisteks tõrgeteks».
Samas polnud tal omalt poolt tugevaid näiteid (peale Eesti) selle kohta, et arenguabi on efektiivne rahakasutuse viis. Pigem võttis ta üldfilosoofilisema lähenemise, et probleeme peaks lahendama juurtest, aga väitlusseltsi tõestusmaterjalitulva vastu jäi selline väitelisus lahjaks.
Kokkuvõttes sai täna selgeks, et arenguabi on globaalselt oluline, kuid väga suurte efektiivsusprobleemidega rahakasutuse viis. Suurem põgenike toetamine võiks idee poolest olla Eestile hea lahendus, kuid tänasest väitlusest ei saanud me selle efektiivsuse kohta kinnitust. Ka ei selgunud täna, kas Eesti tänane lähenemine on ikka pagulasvaenulik ja kas meil on tänasest rohkem võimalusi pagulaste aitamiseks. Nii et debatt ühiskonnas peab selles küsimuses kindlasti jätkuma.
Pagulasteemalised väitlused saavad teoks Postimehe, Eesti Väitlusseltsi, Eesti Inimõiguste Keskuse, siseministeeriumi, ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) ja Euroopa Pagulasfondi koostöös.