Ainsana esindab filmis nomenklatuuri gestaapo sturmbannführer Dorn, kes filmi lõpus on juba erariietes ja tsiviilametis. Ta ütleb, et «meie ekspertiis on vajalik uue ühiskonna ehitamisel». Kõlab kuidagi tuttavalt.
Filmi produtsent ja idee autor Nico Hoffmann kavatseb järgmiseks kaheksaosalist seeriat Adolf Hitlerist, kes tuleks «tungivalt demüstifitseerida»: Hofmanni arvates sai «normaalsest väikekodanlasest inimkonna suurim kurjategija». Raske uskuda, et see Saksamaal erilist mõistmist leiaks.
Vahepealne minevikuga »tõetunnistamise» ideoloogia on keskmisele ja nooremale põlvkonnale oma mõju avaldanud (jällegi saksa põhjalikkusega) ning vanu nostalgitsejaid pole palju järel. Saksa avalikkus reageerib äärmise valvsuse ja isegi valulikkusega igale uusnatsluse ilmingule (kuigi eemaltjälgija võiks imestada, kui vähe neid retsidiive siiski on).
On kõlanud arvmusi, et film «Untergang» demüstifitseeris Hitlerit juba piisavalt. Või nagu ütles Spiegeli arvustaja: juba oli tunne, nagu oleks pääsenud värske õhu kätte, aga jälle tahetakse sind pimedasse kopitanud kambrisse tagasi tirida.
Uus telefilm
«Unsere Mütter, unsere Väter»
(«Meie emad, meie isad», Saksamaa 2013)
Režissöör Philipp Kadelbach, käsikiri Stefan Kolditz, operaator David Slama, helilooja Fabian Römer; produtsent ja idee autor Nico Hoffmann
Osades: Volker Bruch, Tom Schilling, Katharina Schüttler, Ludwig Trepte, Miriam Stein, Mark Waschke, Christiane Paul, Sylvester Groth jt
Koduleht: http://umuv.zdf.de