Seda survet on, aga mitte eriti palju. Nii nagu mõni isik üritab aeg-ajalt kirjanike liitu astuda – igaks juhuks, sest CVsse tore panna –, nii saadab mõni üsna kirjanduskauge isik ka oma luuletusi või mõttearendusi. Ehk läheb õnneks. Kui tagasi saadetakse, ei olda solvunud. See oli nagu järjekordsel töövestlusel käimine. (Ei võetud kirjanikuks. Aga teised ametid on ka toredad.) Enesekriitiliselt ütlen, et ega kõik Loomingus ka alati kõrgkvaliteetne ole. Pole kunagi olnud. Vastupidine illusioon tuleb sellest, et aeg tõmbub ju kokku. Mida kaugemale tagasi, seda rohkem tundub olevat seal kõike, nii sündmusi kui häid teoseid. Nii kujutleme vahel kuuekümnendaid kui kuldaega. Aga kui võtame ja vaatame selle aja Loominguid, siis ei koosne ju ükski number tähtteostest.
Loomingki on näinud massitiraaži aegu. Praegune paar tuhat eksemplari või mõni sada peale selle viitab pigem koguduse kui laia lugejaskonna olemasolule. Mulle ongi tundunud, et Looming on rohkem kirjanduselu enda baromeeter kui lugeja(skonna) teener – ja see tundmus pole etteheide. Mida sellest arvata?
Neid suuri tiraaže tuleks käsitleda anomaaliana, ajaloolise kurioosumina. Ei ole mõtet teha endale nende najal asjatuid etteheiteid. Jah, me «teenime» kogudust, kes tunneb huvi eesti kirjanduse ja kultuuri käekäigu vastu. Need inimesed võtavad kätte ka Loomingut. Neid ei saa ühe miljoni puhul olla väga palju. Aga – non multa, sed multum!
Kas uut kümnendit alustades on kavas ka midagi muuta (rubriikide jaotuses, välimuses, trükipildis vm)? Millisena kujutled Loomingut ta sajandal sünnipäeval?
Suuremaid muutusi ei tule praegu pähe. Kuna meie «menüüs» on ilukirjandusel nii suur osa, siis oleks loomulik, et Looming muutub läbi kirjanduse enda muutumise, seda kajastades.
Ajakirja sajandal sünnipäeval unistan tõenäoselt võimalusest end külmutada lasta, nii et näeks ka kahesajandat.