Afganistanis või Tšernobõlis käinud meeste kogemus oli toona nii värske, et veteranideks ei pidanud neid keegi – isegi mitte too riik, kes oli nad kodust kaugele saatnud. Ilmselt hakkasid ka nemad ise end veteraniks pidama alles mõni aeg hiljem.
Nüüd, mil Eesti iseseisvuse taastamisest on möödunud pea 22 aastat ning Teise maailmasõja lõpust Euroopas 68 aastat, on sõjajärgsel Eesti Vabariigil viimane aeg anda uus sisu ka sõnale «veteran». Niisamuti, nagu me oleme teinud seda terminitega «riik», «kohus», «parlament», «kodanik» ja hulga teistega.
Veteranipäeva edukas tähistamine tänavu 23. aprillil ning sinilillemärk auga Eesti armee vormi kandnud missioonisõdurite toetuseks on tegelikult esimene samm selle poole.
Pole midagi loomulikumat kui see, et Eestis loeme veteranideks neid, kes on, relv käes, seisnud Eesti eest. Õnneks ei ole meie kaitseväel tulnud pärast iseseisvuse taastamist Eestit vahetu sissetungi eest kaitsta, kuid meie missioonisõdurite osalus Eesti lipu all rahvusvahelistes konfliktipiirkondades on täpselt sama hinnatav väärtus.
Eesti riigi julgeolek ei ole mõeldav vaakumis, kus me ei tee oma partneritega koostööd. Olles ise tegusad liitlased, saame oodata teisteltki samaga vastamist. Ning Eesti sõduril, kes on oma naha konfliktipiirkonnas ohtu seadnud, on õigus oodata, et ühiskond hindaks tema panust väärikalt. Iga-aastane veteranipäev on ilus algatus, mis tuletab seda panust meelde ning tõstab esile mehi ja naisi, kelle teenistus kodust kaugel on pannud nende lähedasi ärevust ja muret tundma, õnnelik kojusaabumine aga toonud palju rõõmu kõigile.