Tähtvere laboris, kus askeldab Tartu Ülikooli külalisprofessor Indrikis Krams, on neid siristavaid putukaid kümneid, kui mitte sadu. Nad ei ole peitunud ahju taha, nagu vanasti talutaredes, vaid sibavad ringi pehkinud oksi täis «kasvanduskastides». Mõned neist on ühekaupa asetatud madalatesse, hoolikalt märgistatud salatikarpidesse, kust Indrikis Krams koos veetleva abilisega need ühekaupa välja võtab ja kitsasse plasttorusse torkab, milles mõõdab putukate ainevahetuse kiirust.
Mõned neist on Kramsi sõnu kasutades «avantüristlikud», teised «analüütilised», sõltuvalt sellest, kui julgelt ja agaralt uut keskkonda uudistama asuvad. Põhijoontes vaadates ei erine kilkide iseloomud ja käitumine eriti sellest, mida ilmutavad näiteks kahejalgsed automehed, tõdeb Krams: mõni kihutab uljalt, teine veereb ettevaatlikult ja kiirusepiirangustki aeglasemalt.
«Seda bioloogid teevadki: nad uurivad bioloogilist varieeruvust,» räägib Daugavpilsi ülikooli vanemteadur Krams. «Varem vaatasime ainult füsioloogilisi erinevusi ja keegi ei pööranud suuremat tähelepanu käitumisele, sellele, mida nimetame temperamendiks või iseloomuks. Nüüd on selge, et need jooned on olulised, päritavad ja evolutsioonilise valiku objektid.»
Selle nurga alt vaadates ei ole vahet, kas bioloogi uurimisobjektiks on putukad või inimesed, kas uuritavaks käitumiseks on riskivalmidus või partneri valik. Kehad kõnelevad ühtemoodi, olgugi üks neist kõvas kitiinkestas ja teine Armani ülikonnas. «Me olemegi pelgalt loomad,» ütleb vestlusega liitunud Turu ülikooli teadlane Markus Rantala.
Rantala sai oma esimese doktorikraadi putukate sugulise valiku uurimise eest. Nii tema kui Krams on tegelenud lindudega – mis tõi nad ka Tartusse, kus nad on teinud tihedat koostööd siinsete loomaökoloogidega, eeskätt tänavuse riigi teaduspreemia laureaadi, professor Peeter Hõrakuga. Plaan on asuda uurima kalu.