Margaret Thatcher, võib kahtluseta öelda, kuulub mitme Eesti põlvkonna jaoks kategooriasse, mida ameeriklased armastavad kirjeldada sõnadega «suurem kui elu».
Nagu Reagan ja Pinochet tuntud EÜE malevalaulust, on Thatcher sümbol. Selle «teise» sümbol, mida meil ei olnud, millest me suurt ei teadnud, aga mis Vene ajal ometi, läbi raadiolainete ragina, meie oma lehtede desinformatsiooni,(suuresti XIX sajandi), briti ilukirjanduse ja Soome TVs kättesaadava vahendusel kujutas endast vältimatult ihaldatavat. Ta sümboliseeris üht normaalse maailma («esimese maailma») alustala, mis automaatselt vääris respekti ja imetlust. Poolust, mis tõmbas küsimata.
Minu esimene kohtumine Margaret Thatcheriga toimus 80ndate alguse poole ühel lumisel, maailmast isoleeritud jõulunädalal lapsepõlve Padaorus, Ameerika Hääle vahendusel, mis pikkis uudistesse maagilisi otsehelindeid läänemaailma juhtidelt. Esimene, mida teadlikult kuulsin, kuulus Thatcherile. Ma ei mäleta enam, miks Thatcheri, Reagani ja teiste hääled mulle tollal nii mõjuvalt kõlasid, aga mäletan, et see oli kogemus, mis oli kogumisväärne. Ja nii ma kogusin (vähemalt mõnda aega) lääne poliitikute hääli. Mitte lindistusi, vaid teadmist kogemistest.
Mida ma kogusin? Ma oletan tagantjärele (kes suudaks kataloogida teismelise kogumismotiive?), et fragmente «tõelisest maailmast». Mida Margaret Thatcheri lahkumine nüüd meelde tuletab, on, kuivõrd kummaline oli see poolmaailm, milles tema ja ta märgilised kolleegid toona elutsesid. Võimsate tootemitena, mille jõudu tundis vaid nad püstitanud hõim.