Tootjaid häirib eriti, et tahetakse keelustada lõhna- ja maitseainete lisamine sigarettidele ja tubakale, sealhulgas laialdase levikuga mentooli sisaldavad sigaretid, ning kehtestada sigarettidele ja nende pakenditele standardsuurus. Kõige sellega avaldatakse survet sotsiaalministeeriumile ja kogu valitsusele mitte nõustuda ELi uue tubakatoodete direktiivi eelnõus olevate seisukohtadega, millest enamik on juba leidnud sotsiaalministeeriumis toetust.
ELi viimasest tubakatoodete direktiivist (2001/37/EÜ) on möödunud 12 aastat ja selle aja jooksul on toimunud mitmeid arenguid nii toodete tehnoloogias ja turunduses, liikmesriikide seadustes kui ka teadusuuringutes.
Uue direktiivi vajadusele viitavad mitmete teadus- ja statistiliste uuringute tulemused, nagu näiteks asjaolu, et 70 protsenti suitsetajatest alustab enne 18. eluaastat ja 94 protsenti enne 25. eluaastat. See fakt on otseselt mõjutanud uue direktiivi keskendumist noorte suitsetamisharjumuse ennetamisele ja vähendamisele.
Mõtlemapanev on tubakatarvitajate suur osakaal Euroopas (maailmajagudest suurim) ja selle aeglane langustendents. Maailma Terviseorganisatsiooni eksperdid prognoosisid, et Euroopas langeb täiskasvanud suitsetajate osatähtsus 1995. aastaks 20 protsendile, ent selleni on jõutud vaid Rootsis, kus tubaka suitsetamisele lisandub ulatuslik suitsuvaba tubakatoote tarvitamine huuletubaka näol. Suitsetajate osakaal ELis keskmiselt oli 2012. aastal 28 protsenti, Eestis veidi üle veerandi, aga Kanadas, USAs ja Austraalias alla 15 protsendi.
Arvukad, enam kui poole sajandi kestel läbi viidud teadusuuringud on korduvalt näidanud selget seost suitsetamise ja paljude krooniliste haiguste vahel. Kõikides ELi liikmesriikides 2012. aastal läbi viidud Eurobaromeetri uuring kinnitas, et tubakas on Euroopas kõige sagedam varajase surma põhjustaja. Ligi 50 protsenti suitsetajatest sureb keskmiselt 14 aastat varem kui mittesuitsetajad. Suitsetamise tõttu kaotatud eluaastate hinnaks on arvestatud 517 miljardit eurot aastas, lisaks miljarditesse ulatuv majanduskahju, mis tuleb tootlikkuse langusest, sealhulgas enneaegse pensionile jäämise, töölt puudumise ja surma tõttu. Suitsetamisest põhjustatud haiguste ravikulusid hinnatakse Euroopas 25 miljardile eurole aastas.