Montenegro probleemid on aga samad, mis teistelgi sealsetel riikidel – kohtusüsteemi nõrkus, organiseeritud kuritegevus ja korruptsioon, mille jäljed viivad ka poliitilise ja majandusliku eliidi juurde.
Riik, kus peanoogutus tähendab eitust
Albaania on tammunud suure osa viimastest aastatest poliitilistes kriisides, mis vallandusid pärast 2009. aasta juuni parlamendivalimisi. Seejuures on kõigi pärast kommunismi kokkuvarisemist 1990. aastal toimunud Albaania valimiste tulemused vaidlustatud.
Kahe suurema partei vastuolu on halvanud igasuguse konsensuse, mis on vajalik edasiminekuks ja ELi kandidaatriigi staatuse väljateenimiseks. Küll aga kuulub Albaania Horvaatia ja Sloveenia kõrval NATOsse, olles saanud liikmeks avansina abi eest endises Jugoslaavias.
Teine oluline märksõna, mis Albaaniat iseloomustab, on natsionalistlik retoorika. Peaminister Sali Berisha on välja käinud kava anda kodakondsus kõigile albaanlastele kogu maailmas. Ka räägitakse kõrgeimal poliitilisel tasemel kõigi albaanlaste koondumisest ühte riiki.
Kuigi Suur-Albaania idee on mõeldud eelkõige sisetarbimiseks, teeb see albaanlastega asustatud naaberriike ja ELi murelikuks. Nii on Brüssel mõista andnud, et loosungid, mida Albaania, aga ka teiste sealsete riikide poliitikud riigisiseseks tarbimiseks välja käivad, ei jää selle riigi piiridesse.
Kuigi Albaania on üks parema iibega rahvusi, mille elanikkond on suhteliselt noor, on riigi vaesus sundinud paljusid lahkuma. Viimase, 2011. aasta rahvaloenduse järgi elas Albaanias 2,8 miljonit inimest, mis on ligi kaheksa protsenti vähem kui kümme aastat tagasi.
Arvatakse, et viimase 20 aasta jooksul on riigist lahkunud hinnanguliselt 1,4 miljonit inimest, neist rohkem kui pooled Kreekasse. Kuna enamik väljarännanud albaanlasi elab ja töötab välismaal ebaseaduslikult, on täpne arv teadmata.