Olukorras, kus andmekaitse inspektsioon kavatseb kehtestada karmid piirangud fotode ja videote avaldamiseks avalikus keskkonnas, ei jää üle muud kui tarvitada tervet ja eestlaslikku talupojamõistust. Hea, et inspektsioon on küsinud siiski rahvalt arvamust enne, kui piirangud seaduse jõu saavad.
Kui rääkida täpsemast sisust, siis ma ei pea kooli kontekstis otstarbekaks keelustada avaldada pilte ja videoid sündmustest, millel on näha õpilasi erinevatel koolieluga seonduvatel õpilassündmustel. Nii jäigalt ei tohiks sellele asjale läheneda. Video, heli ja foto, igasugune liikuv ja kujutav meedia on tänapäeva koolikultuuri lahutamatu osa. Seda keelata oleks mõttetu ja loovust pärssiv.
Kooli olulistest või igapäevastest sündmustest fotode avaldamine kooli kodulehel või kooli sotsiaalmeedia kanalites (nt Facebook) on lisaks informatsiooni edastamisele ka õpilastele tunnustuseks. Tunnustust vajavad kõik. Mida siin siis peaks kartma ja varjama? Et mõne tubli õpilase nägu on äratuntav? Mis siis sellest halba on? Kool peaks kasutama sel puhul tervet mõistust ja otsustama, milliseid pilte avaldada on sobilik ja milliseid mitte. Siin tuleb usaldada kooli.
Gustav Adolfi gümnaasiumis on lahendatud õpilastest piltide avaldamise kord nii, et kooli astumisel (nii põhikooliosas kui ka gümnaasiumis) küsitakse selleks lapsevanemalt nõusolekut. Siiani ei ole keegi keeldunud, aga kui mõni lapsevanem avaldab selleks soovi ka kunagi hiljem, siis kindlasti arvestatakse sellega.
Kui telekaamera tuleb klassiruumi filmima, siis küsitakse eelnevalt õpilastelt selleks luba, ning kõikidele, kes ei soovi enda jäädvustamist, antakse selleks võimalus. Olgu lisatud, et tavaliselt õpilased suhtuvad pigem pooldavalt või isegi väga soovivad enda pildistamist ja filmimist ning soovivad ka olla meedias avaldatud. Loomulikult positiivses kontekstis.