Kui eurooplased mõnisada aastat tagasi Hiinasse jõudsid, hakkas just hiinlaste eeskujul ka siiapoole levima põhimõte valida võimete, aga mitte rahakoti või toetaja järgi. Muuseas, orientalist Märt Läänemets viitab, et Hiina Vabariigis Taiwanil kehtib siiani süsteem, kus riigiametnikud peavad kord aastas eksamil käima. Igal juhul on tänapäeval meritokraatlik ja võimetel põhinev süsteem norm enamikus riikides. See on nii õiglane kui ka annab parimaid tulemusi. Samas ei tähenda see, et ametnik ei või olla ka erakonna liige, ega ka seda, et vahel seda reeglit ei rikutaks, aga üldiselt ülalkirjeldatud tava kehtib ja kui seda rikutakse, siis ka kritiseeritakse.
Tallinna linn Edgar Savisaare juhtimisel on liikunud ajas tuhat aastat tagasi. Klientism või patronaaž või kuidas iganes poliitikateadlased nimetavad korda, kus ameteid saadakse teenete ja vastuteenete eest, kus teene saaja (ametnik) peab patroonile (Keskerakonnale) selle eest maksma, sobis keskaega, aga mitte 21. sajandisse.
Eilsel pressikonverentsil väitis Savisaar, et nende eeskujuks on sotsid, kelle liige Toomas Hendrik Ilves hakkas omal ajal europarlamendi liikmeks saades oma saadikupalgast ka erakonda regulaarselt toetama. Selline võrdlus on lihtsalt rumal (samas muidugi raamatu «Tõde Eestist» vääriline), sest parlamendiliige ei ole riigiteenistuja ega ametnik, vaid poliitiline koht. Igal pool Euroopas tehakse vahet, kes on poliitik ja kes ametnik. Poliitiku toetus oma erakonnale on normaalne, ent kui ametnikku sunnitakse maksma erakonnale oma ametnikupalgast, siis on see vale.