2013. aastaks on planeeritud hambaraviks 20,2 miljonit eurot, mis on 6 protsenti enam kui 2012. aastal. Suurendatud on just laste hammaste raviks ja ennetuseks planeeritud eelarvet. Selle aasta hambaravihüvitiste eelarveks on planeeritud 2012. aasta tase ehk 9,3 miljonit eurot, millest 7,3 miljonit kulub ainuüksi proteesihüvitistele.
Hambaravi on kulukas ja moodustab suure osa patsientide omaosalusest, näiteks 2011. aastal moodustasid hambaravi kulud leibkondade tervishoiukuludest 22,7 protsenti, olles teisel kohal kulutuste pingereas kohe ravimite järel.
Viimasest elanike tervishoiuteenustega rahulolu-uuringust selgus, et 42 protsenti elanikest käib hambaarsti juures vähemalt kord aastas, kuid 21 protsenti käib harvem kui kolme aasta tagant.
Soovituslikust kord aastas käimisest mitte kinni pidavad elanikud toovad peamise põhjusena hambaravi kallidust ning vajaduse puudumist.
Küsimusele, millise teenuse eest oleksite valmis ise maksma, vastas 38 protsenti, et hambaravi eest. Eelmise aastaga võrreldes on see vastanute arv jäänud samaks.
Selle kõige taustal teame ka hambaarstide muret, et eestimaalaste hambad on sageli viletsas seisus. Nii on ka hambaravihüvitise taastamine tulnud arutelu alla. Ka Eesti tervise tuleviku hea tahte leppes on hambaravi temaatika olulisel kohal ning võtame need küsimused ühisele lauale.
Hüvitiste taastamisel või korrastamisel tuleb arvesse võtta kindlasti mitut aspekti. Esiteks, me peame arvestama haigekassa võimalustega, ehk sellega, kui palju ravikindlustatutelt makse laekub. Määrav on, kui palju inimesi käib tööl, kui suured on nende palgad ja kui hästi Eestil läheb.