Küttearved saab väiksemaks muuta!
Pealinna juhtidel on mitu võimalust, kuidas oma elanikele appi tulla, Üks olulisemaid samme oleks kokkulepe, et igal aastal suunaks linn endale kuuluva Tallinna Soojuse kasumi magistraaltrasside uuendamiseks. Täna investeeritakse soojatrassidesse vaid 4-5 miljonit eurot aastas ning sedagi teeb hoopis eraettevõte Tallinna Küte.
Selleks, et peatada torustiku keskmise vanuse kasv, tuleks investeerida igal aastal 8-10 miljonit eurot, kuid küttearvete vähendamiseks tuleks investeerida enamgi.
Teine oluline samm oleks lisaraha suunamine Tallinna fassaadid-korda-projektile, mille abil soojustatakse korterelamuid. Riigi investeeringud läbi KredExi kortermajade soojustamisse on tõestanud, et kortermaju saab muuta soojapidavaks ning küttearveid on võimalik vähendada.
Kui täna panustab Tallinna linnavalitsus fassaadid korda projekti vaid 395 000 eurot, siis efekti saavutamiseks oleks vaja igal aastal 2 miljonit eurot. Nii muutuksid hooned soojapidavamaks ning väheneksid soojatarbimine ja küttearved.
Sihikule ka kanalisatsioon
Kuid ainult majade soojustamisest ei piisa. Suur osa soojast lahkub majast ventilatsiooni ja kanalisatsiooni kaudu. Täna on olemas tehnoloogiad, mis taaskasutavad selle soojuse ning suunavad tagasi hoonesse. Tallinna linnavalitsus peaks looma toetusmeetme, mis abistaks küttetorude soojustamisel, küttesõlmede automaatikate soetamisel, radiaatorite kaasajastamisel ning soojustagastussüsteemide kasutuselevõtul.
Iga tegevus peab lähtuma korrektsest ja põhjalikust plaanist, vaid siis saadab seda edu. Niisamuti peaks Tallinna linnavalitsus välja töötama pikaajalise kaugkütte strateegia, mis arvestaks ka majade soojustamisest tekkinud soojatarbimise vähenemisega aga ka elamuarendusest tulenevate uute kaugkütte piirkondadega.