Jürgen Ligi FOTO: Peeter Langovits

Nii nagu inimesi ei peaks sundima aega teenima, ei tuleks ajada neid väevõimuga ka ITga tegelema, kirjutab endine kaitseminister Jürgen Ligi (Reformierakond) Postimehe arvamusportaalis, kommenteerides IT-ajateenistuse ideed.

Matthew Crandalli ettepaneku esimene osa, IT, on edumeelne ja siin ei saa olla vaidlemist. Ent – miks seob autor selle anakronistliku kroonuteenistusega, mis NATO oludes on suur haruldus, pole päris arusaadav.

Kaasaja ühiskonna elujõud ja julgeolek rajaneb professionaalsel tööjaotusel. Autoril on muidugi õigus: valmistumine sõjaks, mida ei tule, on raiskamine – «saapad maas» ei ole Euroopas domineeriv argument ning neid pole siin kaitseks palju vaja. Võõrad saapad hoitakse eemal kollektiivselt ja professionaalselt ning riikliku sunnita.

IT-alal kehtivad samad väärtused – mitte sund, vaid tahe, mitte sundaeg, vaid professionaalsus. IT-võimekate puudus pole ainult riigikaitse, vaid läbivalt ühiskonna probleem. Sellega on vaja läbivalt ka vaeva näha ja meie vastupanuvõimet ei määra riigikaitse esimese valiku õigus. Eesti IT-lahendus peitub haridussüsteemis ja küberkaitseliidus, professionaalsetest küberkaitsjatest rääkimata.

Poliitikateadlane Matthew Crandall käis tänases Postimehes välja mõtte, et Eestis võiks kehtestada praeguse tavapärase ajateenistuse asemele uuendusliku nn IT-ajateenistuse. Tema sõnul on traditsiooniline ajateenistus paljus aja ja raha raiskamine, samas kui IT-ajateenistus säilitaks mitmed tava-ajateenistuse plussid ning oleks kasulik ka Eesti majandusele. IT-teenistust kujutab ta ette eelkõige üheksakuuse IT-ga seotud hariduse omandamisena, mille teises etapis tegeldaks praktilise küberkaitse vms-ga.