Mõned sõbrad, kellele sellest juhtumist rääkisin, küsisid minult, et miks ma politseid ei kutsunud? Jah, ma oleksin võinud seda teha, aga mis kasu sellest on: nad on lapsed, nende esimeseks politseiks peaksid olema nende lähedased. Mul on kahju, et sageli aga ei märgata, millega nende võsukesed tegelevad. Või vastupidi, valitakse ilus ignoreerimine, mis jätab petliku harmooniatunde.
Ma ei oleks seda lugu kirjutanud, kui see ei oleks mulle südamele jäänud. Täna olid need laste mängud, homme kanduvad need edasi täiskasvanuellu, kus praeguse stsenaariumi järgi oleks ühiskonna jaoks täiesti normaalne vaadata pealt, kuidas lõhutakse üldkasutatavaid objekte ning kasutatakse kaaslaste kallal füüsilist vägivalda.
Kõlab nagu meie praegune igapäevaelu. Me näeme, me räägime, aga ei võta midagi ette. Samuti tundub olema täiesti normaalne see, et inimesed ei räägi riigikeelt. Tõenäoliselt on tegu Eesti riigis üles kasvanud lastega, kellel on olnud võimalusi eesti keelega kokkupuuteks, kuid kelle vanemad ei ole seda neile valinud, sulgedes neile ukse kontaktiks ümbritseva keskkonnaga. Tekib küsimus, et miks on see trend? Vastus on väga lihtne: me ise oleme need võimalused andnud.
Minul ei ole lapsi ja võib-olla olen ka liiga noor ja radikaalne, et midagi sellist kirjutada. Pealegi, ei ole siin loos ühtegi konkreetset argumenti ega tarka tsitaati raamatutest, mida juba 50 aastat keegi laenutanud ei ole. Asi aga on põhimõtetes. Inimesed moodustavad ühiskonna, ühiskond on täpselt selline, millise me valime selle olema. Täna olid need mängud, homme argipäev.