Kas teha aborti või mitte, on raske valik iga inimese jaoks. Soovime, et nende inimeste hulk, kes selle valiku ees peavad seisma, oleks võimalikult väike, ja selle nimel ka töötame.
Sotsiaalministeerium on olnud seisukohal, et abordi keelustamine või kättesaadavusele liigsete barjääride tekitamine piirab naise õigusi ja loob soodsa pinnase illegaalsete abortide tegemiseks.
Sellega jagame riikidevahelistes kokkulepetes sõnastatud ning mitmete rahvusvaheliste organisatsioonide (nt: Maailma Terviseorganisatsioon) väljendatud seisukohta, et igal inimesel on õigus valida, kas ta soovib saada lapsi, ning õigus otsustada oma laste arvu ning sündimise aja üle. Igal inimesel on õigus langetada oma elu ja tervist puudutavaid otsuseid.
Samuti toetame Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee seisukohta, et ehkki aborti ei tohi mingil juhul pidada pereplaneerimise meetodiks, peaks iga liikmesriik tagama naistele kättesaadava ohutu ja legaalse abordi võimaluse. Kogemus näitab, et keelustamisel ja kättesaadavuse piiramisel on ebasoovitavad tagajärjed. Eelkõige tõstab see ohtu ebaturvaliseks ja koguni illegaalseks raseduse katkestamiseks.
Ebaturvalisel raseduse katkestamisel haiglavälistes tingimustes on hukatuslikud tagajärjed naiste reproduktiivtervisele: suureneb nii emasuremus (naiste suremus rasedusega seotud põhjustel) kui ka viljatus, mis pikemas perspektiivis põhjustab iibe languse ning kasvatab ravikulusid.
Leiame, et abortide arvu vähendamiseks on tõhusamaid meetmeid kui keelustamine või kättesaadavust halvendavate barjääride tekitamine. Eelkõige näeme vajadust keskenduda soovimatu raseduse ennetamisele. Seejuures on olulisteks märksõnadeks rasestumisvastaste vahendite hea kättesaadavus kõigile, samuti teabe ja teenuste levik ning kohustusliku seksuaalhariduse süstemaatiline andmine Eesti koolides.