Ajal, mil maailma tabanud majanduskriisi keskmeks on saamas Euroopas toimuv ning paistab, et kriisi esimese vaatuse lõpuks on Eesti majandus siiski maandunud jalgadele, on aeg teha järeldusi, mida on Eestil sellest kriisist edaspidiseks õppida.
Mõni aeg tagasi tuli Eurostat välja väga ilmeka analüüsiga kriisi mõjust Euroopa Liidu liikmesriikide elanike elustandardile. Esiteks selgus, et sisemajanduse koguprodukt (SKP) kõigub Euroopas elaniku kohta Euroopa keskmise suhtes riikides kuuekordselt.
Saksamaa, Rootsi ja Soome on kriisis oma edu teiste ees veidi kasvatanud ja SKT elaniku kohta on 20 protsenti kõrgem Euroopa keskmisest, kuid Eestis, Lätis ja Leedus on SKP elaniku kohta Euroopa Liidu keskmisest 35 protsenti kuni 50 protsenti madalamad.
Eurostat on mõõtnud ka inimeste elustandardit tegeliku individuaalse tarbimisnäitaja (AIC) järgi. Selgub, et kriisis rohkem kannatanud riikide – Eesti, Läti, Leedu ja Iirimaa – elustandard on Euroopas langenud järsemalt kui SKP elaniku kohta.
Kui 2008. aastal moodustas Eesti tegelik individuaalne tarbimine 64 protsenti Euroopa Liidu keskmisest, siis 2010. aastal 57 protsenti. See tähendab, et kui pankade krediidile toetunud majanduskasv tõstis Euroopas kõiki paate, siis tõusule järgnenud mõõnaperioodil on selgunud, et mõnede riikide mastid on teistest palju madalamale püsti jäänud. Tõsisemad majanduslangused üleelanud riikide (sh Eesti) seas on suurenenud mahajäämus rikkaimatest riikidest.
Mida on selle kriisi esimesest vaatusest Eestil õppida? Esiteks, Eesti majandus on kriisis hästi hakkama saanud paljuski tänu töötlevale tööstusele. Ekspordi, tootlikkuse ja tööhõive kasv töötlevas tööstuse tagas Eesti majanduse jalgadele maandumise. Töötlevas tööstuses oli veel 2010 2. kvartalis tööga hõivatuid vaid 100 000 inimest, aasta hiljem juba 122 000 inimest.