Puhas teadus ühist lugu jutustamas?
Ajalookirjutuse, hariduse ja kultuuri tähtsat kultuuripoliitilist rolli parteikursi kehtestamisel mõistsid ja kasutasid osavalt sovetiideoloogid. Küllap on meie selline minevikumälestus üks põhjus, miks uue ajalooteose autorid soovisid vältida vähimatki ideoloogilisust.
Aga kas on võimalik olla täiesti ideoloogiapuhas? Lõppeks võib ju ka ristisõja eelistamist vabadusvõitlusele pidada ideoloogiliseks valikuks. Seetõttu ei saa nõustuda Andrei Hvostoviga, kes kutsub sarkastiliselt üles looma ka rahvusfüüsikat jms. Rahvus- ja loodusteadused ei ole kõiges võrreldavad.
Mõistetav on autorite püüdlus kompromissitu akadeemilise korrektsuse poole: kuna polevat veenvaid allikaid, mis kinnitaksid eestlaste ühtekuuluvust või kujunema hakkavat etnilist identiteeti, siis ei saa seda tõsises ajalooraamatus esitada. Ivar Leimuse kure ja konna kujund on ilmekas ja selge, ning tore on, et näeme nüüd asja kure perspektiivist. Ja ometi jääb küsimus, kuhu peaks selles mitmeperspektiivses ajaloos paigutuma konna vaade, kui krestomaatiline ajalooteos selle täiesti hülgab.
Niisiis: kes peaks jutustama eesti rahva lood ja sõnastama programmilised muutused rahvuslikus identiteedis, kui ajaloolased teevad rangelt «ajalugu ajaloo pärast» (nii nagu kunstnikud teevad kunsti kunsti pärast)?
Arvata võib, et nagu pole võimalik tõsta end Münchhauseni kombel väljapoole ideoloogiaid, nii ei saa kultuuri, sealhulgas ajalookirjutust, vabastada sootumaks kultuuripoliitika kahest võrdväärsest põhiülesandest: tsiviliseerivast (kaunite kunstide edendamine) ja demokratiseerivast ehk Bildung’ist, mille alla käib ka rahvusliku identiteedi loome. Targem kui ideoloogiat karta, on see ära tunda ja selle eesmärke kriitiliselt tähele panna. Usun, et on võimalik kajastada toimunut nii, nagu ajaloolase pea ütleb, ning samal ajal teadvustada ajalookirjutuse ülesandeid ühiskonnas.
On tänuväärne, et seesinane raamat tõstatas nii olulised küsimused. Aga ehk on rahvusliku identiteedi uus siht juba sõnastatud? Läinud aastal esitas Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho Kultuurikoja kogunemisel küllaltki programmilise üleskutse: nüüd, kui Hurda ja Noor-Eesti eesmärgid on täitunud ja eestlased on Euroopas, võiks keskenduda eneseks jäämisele.