Alkohol on teadupärast sama vana kui inimkond. Kõigepealt olid õlu ja vein, aastatuhanded hiljem tekkis juurde ka kangem kraam. Ja tõsi ta on, et alkoholi valem on kõikides jookides samasugune ning tõepoolest, miks siis mitte maksustada seda võrdselt?
Tegelikult pole Euroopa Liidus ühtegi riiki, kus lahja alkohol oleks maksustatud võrdselt kange alkoholiga. Nimelt on lahjat alkoholi (õlu ja vein) ühe kraadi kohta kümneid kordi kallim toota kui kanget alkoholi ja kui neid maksustada võrdselt, muutub lahja alkohol kangega võrreldes nii palju kallimaks, et inimesed ei osta seda enam.
Kui räägime võrdsustamisest, peaks vaatama, milline on tegelik olukord praegu. Eesti enim müüdud viina (Laua Viin) hind poes praegu on ca 5 eurot, enim müüdud õllede (A. Le Coq Premium, Saku Originaal) hind 89 eurosenti. Ehk üks kraad viina ühes liitris maksab tarbijale 25 senti ja üks kraad õlut ühes liitris 38 senti.
Veelgi suurem on see vahe long drink’ide ja siidrite puhul võrreldes viinaga ja loomulikult viina kasuks. See tähendab seda, et kuna lahjade jookide omahind on kallim, on juba praegu olukord, kus ostja saab pudelist viinast alkoholi palju odavamalt kui pudelist õllest.
Mis siis juhtuks pärast lahja alkoholi 2,6-kordset aktsiisitõusu? Kõigepaelt tõuseks õlle ja lahjade alkohoolsete jookide hind märkimisväärselt, 44–64 protsenti, sõltuvalt joogi kangusest. Praegu müüb tootja 0,5-liitrise õlle, mis sisaldab viis protsenti alkoholi, kaupmeestele 55 eurosendi eest.