Aga nagu ikka paljudel juhtudel, tuleb ka nüüd appi Euroopa Liit. Kõlab kõrgelt, aga just nii see on. EL on seadnud sihiks oma eelarve toel kindlustada kõigile noortele töö pärast kooli, pakkudes välja noortegarantii. Nimetatu näeb ette, et leidmata tööd nelja kuu jooksul pärast kooli lõpetamist või töötuks jäämist saab noor vastava kava kaudu tööpakkumise või pakkumise osaleda täiendushariduses, väljaõppes või tööpraktikas. Iseenesestmõistetavalt toob sellise süsteemi juurutamine kaasa eelarvekulusid ja just neid aitab EL leevendada.
EL kavandab sihtotstarbeliselt toetada kvaliteetset tööpraktikat (sh riikidevahelisi praktikavõimalusi), mis peaks parandama noorte tööalast konkurentsivõimet.
Teise meetmena on kavas toetada nn õpipoisiõppe edendamist. Tegemist on ettevõttepõhiste praktikakavadega, mis võimaldavad noortel saada töökogemusi ja praktilisi oskusi- nii töölepingu alusel ettevõttes kui ka omandada teoreetilisi teadmisi, ka haridusasutuste kaudu.
Kolmandana rõhutab EL noorte liikuvuse arendamist, mis tagaks noortele juurdepääsu enamatele töövõimalustele. Meetmete näol on tegemist integreeritud süsteemiga, kus rahvusvaheline praktika ja õpipoisiõpe võimaldavad noorel julgemalt proovida ajutist töötamist teises riigis.
Noortegarantii - pragmaatiline ettevõtmine, sest kokkuvõttes jäävad kulud alla töötuse, mitteaktiivsuse ja tootlikkuse langusega seotud pikaajalistele kuludele.
Noortegarantiis on muidugi veel nüansse, kuid oluline on siht - vähendada noorte töötust, püüdes leida eri riike vaevavatele põhimõtteliselt ühesugustele probleemidele lahendust.
Noortegarantii ja Euroopa Liidu sihtotstarbelised algatused on ilmselt see, miks on ka Eesti valitsus heaks kiitnud nimetatud algatuse, soovides küll liikmesriikidele suuremat paindlikkust selle rakendamisel. Millist, on esialgu teadmata ning see teeb ehk veidi ettevaatlikukski, eriti arvestades otsustajate senist vähest huvi noorte töötuse leevendamisel ja kehtiva maksusüsteemi fetišeeritust. Loodetavasti ei sumbu hea algatus ja selleks eraldatavad summad kusagile kabinetivaikusesse, millest noortele tulu ei tõuse ja mõne aja pärast tuleb taas tõdeda, et noorte töötus on jätkuvalt kõrge.
Pingutatud paipoisi rollis oleme kiired Euroopa algatusi heaks kiitma, kuid millegi põhjapaneva rakendamisel oleme ettevaatlikud. «Härjal sarvist» haaras kohe Saksamaa, kes juba 2009. aastal, arutelude algetapis leidis, et meede on tõhus, ja eraldas 110 miljonit eurot «noorte garantiile» oma riigis noorte töötuse leevendamiseks. Tänaseks on noorte tööpuudus Saksamaal langenud kaheksale protsendile.