Kirjutis väljendab autorite isiklikke seisukohti ja ei ole kuidagi seotud Eestis praegu käivitunud ajaloodebatiga. Oleme omavahel neid mõtteid vahetanud aastaid ning pidasime vajalikuks need nüüd ka kirja panna.
Prantslased tutvustavad maailmale oma ajalugu ja kultuuri ilma vähimagi valehäbita. Prantsusmaal leidub arvukalt kujusid, büste ja mälestustahvleid tublidele naistele ja meestele, kellel ajaloos on olnud oluline roll mängida. Probleemideta jäädvustatakse ka välismaalaste mälestust, seda väärtustatakse Prantsusmaal väga. Eestlaste suhe ausammastega on teistsugune. Me oleme Eestis selles osas tagasihoidlikumad ja meie traditsioonid on prantslaste omast erinevad. Me pole kunagi olnud kuning- ega keisririik.
Illustratsiooniks sobiks ka vaid üks näide: Barclay de Tolly puhkab väikeses mausoleumis Jõgevestel, Napoleon Bonaparte Pariisi ühes kõige silmatorkavamas kirikus, mida külastab aastas ilmselt miljoneid inimesi. Jõgevestel käies ei näe seal ühtegi inimest, kuigi koht on ise kenasti korda tehtud.
Kui sinna aga välismaiseid külalisi viia, ei suuda nad esmalt uskuda, et nii kuulus sõjamees nii tagasihoidlikult on maetud. Ja ometi tundub vähemalt meile, eestlastele, et eluajal olid nad sõjameestena võrdsed (muudes riigikorralduslikes küsimuses suutis Napoleon muidugi palju enamat) aga sõjamehena oli Barclay ehk lõpptulemuse järgi kavalamgi – peagi möödub 200 aastat tema sissemarsist Pariisi liitlasvägede eesotsas.
Esimese vastuargumendina selle Eesti ajaloo kuulsusrikka osa selgemale jäädvustamisele tuuakse välja, et sel ajal suurtegusid teinud persoonid on ju baltisakslased ja enamasti Vene keisririigi teenistuses – nad ei ole piisavalt omad. Ka prantslaste jaoks oli Napoleon korsiklane, kes rääkis prantsuse keelt elu lõpuni tugeva aktsendiga ega õppinud selles keeles kunagi korralikult kirjutama. Samuti on huvitav, et Prantsusmaal pole probleemiks mälestusmärkide püstitamine ka mitte-prantslastele, vastupidi – Ièna väljakult Pariisis võib hõlpsasti leida George Washingtoni ratsamonumendi või Concorde´i väljaku äärest Belgia kuninga Albert I oma.