Andrus Ansipi kolm järjestikust valitsuskoalitsiooni on meile andnud ajaloo kõrgeima üldise maksukoormuse ja suurima riigivõla ning defitsiidis riigieelarved. Terendamas on uus finantstehingute maks, millega hakatakse edaspidi poputama eeskätt Ladina-Euroopa vähekonkurentsivõimelisi majandusi.
Me finantseerime juba täna nende ülejõu käivat elustiili, kes soovivad ka meile selgeks teha, kui eelarveprobleeme on mõistlik lahendada läbi rahatrüki. Selle tõttu on tänase valitsuskoalitsiooni lubadus naasta konservatiivse eelarvepoliitika ja 32 protsendilise üldise maksukoormuse juurde SKT-st aastaks 2016 igati tervitatav. Seda mõtteviisi tuleb jätkuvalt levitada Euroopas, et vastutustundlik eelarvepoliitika ei peaks maksma lõivu üle jõu elamisele.
Eestis kavatsetakse maksukoormust järgnevatel aastatel suurendada vaid tubaka- ja alkoholiaktsiisi ning saastetasude tõusuga, samuti kaotatakse ära erimärgistusega kütus, millega suureneb nii kütuseaktsiisi kui käibemaksu laekumine. Aastast 2013 vähendatakse aga kokku 1 protsendi võrra töötuskindlustusmakseid, 2014. aastal on kavas kehtestada sotsiaalmaksu lagi ja Reformierakonna eestvedamisel langetatakse alates 2015. aastast ka tulumaksumäära 1 protsendi võrra.
Meie näemegi IRL-i poliitikute Urmas Reinsalu ja Tõnis Paltsi tänast ideed tõsta tulumaksuvaba miinimumi 500 euroni just vastukäiguna oma koalitsioonipartnerile, et neist millegagi eristuda, kuigi objektiivne vajadus selle tõstmiseks on juba ammu olemas olnud.
Tulumaksuvaba miinimumi peaks siduma alampalgaga
MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik(VIK) arvates peaks tulumaksuvaba miinimum samuti tõusma ja pigem olema seotud alampalgaga. VIK-i liikmete seas on hetkel analüüsimisel maksuidee, kus üksikisiku tulumaksumäär tuleks langetada 12 protsendini ja kohandada see tervenisti ümber kohalikuks maksuks.