Unistus digitaalsest raamatukogust, kus kogu inimkonna intellektuaalne looming on kõigile igal ajal ja igas kohas kättesaadav, köidab oma ilu ja idealismiga. Reaaluses tajume aga piiranguid: tehniliste ja rahaliste võimaluste nappus, autoriõigusest tulenevad takistused, tehnoloogiliste seadmete keerukus ja vähene kasutajamugavus.
Eesti Rahvusraamatukogu seisab eestikeelse kirjasõna eest – kogub, säilitab ja teeb kättesaadavaks. Oleme seadnud prioriteediks e-raamatukogu arendamise, esmajoones just eesti kirjasõna digitaalsel kujul kättesaadavaks tegemise, olgu see siis paberilt digitaalmaailma rännanud või digitaalsena sündinud.
Meil on digitaalarhiiv Digar, kus arhiveeritakse võrguväljaandeid, trükieelseid faile ja trükiste digiteeritud koopiaid. Komplekteerime edasi ka trükiseid, saame sundeksemplare ja ostame väljaandeid juurde. Rahvusraamatukogu on eriline, sest siin on tõepoolest talletatud kogu eesti kirjasõna.
Kui rääkida trükistest, siis nelja viimase aastaga (2009–2012) on eesti raamatud kallinenud 9%, seeriaväljaanded 17% ning ajakirjad ja ajalehed 4%. Välisperioodika on kallinenud aastas 6–7%, välisraamat üle 7%, välismaiste litsentsiandmebaaside soetamine 8–10%, sest neidki arendatakse pidevalt.
Sellel taustal toimetavad raamatukogud aastaid samas suurusjärgus komplekteerimisrahaga, mis mõnel puhul võib veel väheneda. Pole raske ette kujutada, missuguseid valikuid tähendab see raamatukogudele ja lugejale.
Teaduskirjandus levib e-raamatuna
Üks rahvusraamatukogu funktsioon on olla teadusraamatukogu ja vahendada teadustööks vajalikku informatsiooni humanitaar- ja sotsiaalteaduste valdkonnas. Haridus- ja teadusministeerium on koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga kinnitanud teaduse taristu nüüdisajastamiseks projekti «Eesti e-varamu ja kogude säilitamine», mida veab Eesti juhtivaid raamatukogusid ühendav konsortsium ELNET. Eesmärk on teha raamatukogudes ja arhiivides leiduv informatsioon globaalselt ning piiranguteta kättesaadavaks. Selle eelduseks on, et võimalikult suur osa teostest paigutatakse andmekogudesse avaandmetena ja omatakse litsentse, mis võimaldavad piiranguteta kasutamist ja levitamist.