Kus Eesti kehtiva 9-protsendilise käibemaksuga praegu õieti asub? Õigupoolest on Euroopa Liidus vaid käputäis riike, kus praegu kehtib kõrgem käibemaks. Kui me tõstaksime raamatute käibemaksu muu käibemaksuga samale tasemele ehk praeguse 20% tasemele, oleks meist kõrgem maks üksnes Taanis, kus raamatutel on 25% käibemaks.
Teine suur erand on Bulgaaria, kus maksumäär on 20%, kuid seejärel tuleb oluline vahe: Tšehhi 15%, Läti 12%, Slovakkia 10%, Soome 10%. Mõnel pool maksumäärad hoopis langevad, näiteks Prantsusmaal otsustati lugemise toetuseks raamatute käibemaksu hoopis langetada 7%-lt 5,5%-le.
Hea küll, selle peale võib prantslased tembeldada sotsialistideks või millekski hullemaks, kuid veel näiteid: Saksamaa 7%, Belgia 6%, Rootsi 6%, Itaalia 4%, Iirimaa 0%, Suurbritannia 0%.
Raamatute käibemaksu tõstmine on hoop kultuurile ning samm selles suunas, et raamat muutub üha rohkem luksuskaubaks. Väga hoiatav näide on Läti, kus 2009. aastal ühtlustati käibemaksu ehk raamatute käibemaks tõusis 5%-lt 21%-le.
Keskmine raamatute läbimüük langes kuue kuuga tervelt 48% ja erialakirjanduse puhul üle 60% (Läti Kirjastuste Liidu ametlik statistika). Kuna terve raamatusektor oli raskes kriisis, otsustas Läti valitsus raamatute käibemaksusoodustuse osaliselt taastada (algul 10% ja 2011 12%), mille peale langus kahanes, ent oli ka selle järel umbes 20%.
Võib muidugi üleolevalt öelda, et Eesti ei ole Läti, kuid tiraažide ja avaldatava kirjanduse valiku suhtes meil eriti paremat võrdlust võtta ei ole. Tegu on väga hoiatava näitega ja selle vea kordamist tasuks vältida.