Head&Shouldersit ei osteta mitte sellepärast, et ta kõõmast terveks ravib, vaid seetõttu, et suured reklaamid seda meile väidavad.
Minu arvates lõpeks usaldamatuse nõiaring siis, kui lõpetataks e-valimised ja keelataks avalik nägudereklaam. Pigem tuleks seaduste tasandil teha teed neile poliitikutele, kellel on midagi sisukat öelda. Või keda tuntakse nende heade tegude järgi. Aga kes nad on!?
Kui võimule saavad inimesed, kellel on midagi öelda ja kellele ei pea spinndoktorid kõiki ideid valmis munema, on lootust, et neil inimestel on ka süda olemas. Nendega saaks ju suisa rääkida, sest nad kuulaks. Äkki? Ja kui nad ka vahel liialt valetaks, siis tuleks neil kiiresti tagasi astuda, sest selleta pole järgmisel korral klantsreklaamivabas riigis võimule pääsemine lihtsalt võimalik!
Kuigi meie valitsev klann tunneb mingil mulle arusaamatul põhjusel Eesti viimase aastakümne arengute üle tohutut uhkust, siis mina oma kodukootud ajunatukesega kipun ikka arvama, et kui kommertslik valimisreklaam ja enamusele hoomamatu häälte ümberjagamise mehhanism oleks olnud läbimõeldumad juba varem, siis näeksime me riigikogus palju kaugema vaate ja suurema südamega inimesi. Ja ilmselt olnuks meie riigi palgatasegi topelt tublim. Euro olnuks ehk olnud olemata, kaitsekulutuste määr olnuks küll ehk alla ettenähtud eelarveprotsendi, Narva uus elektrijaam rajamata, Kreeka laenud garanteerimata ja Afganistani okupeerimine lõpetatud. Isegi pronksöö olnuks ilmselt olemata ja kogu Lasnamäge poleks olnud vaja täissodida Anspit tšmoks sõimavate seinakritseldustega. Nii mõnelgi meie ministril olnuks ehk küll veidi piinlikum Euroopa ja USA kolleegidega kätelda. Kuid mis siis? Oma riiki ju teeme ikka ennekõike iseendile. Solidaarsus on tore asi siis, kui sellest ka rahvas võidab. Muidu mitte.
Valimistest algab demokraatia. Kuniks meil pole välja arenenud kodanikupoolset tõhusat demokraatia järelvalvet, tuleks vähemasti tagada, et stardijoonel oleks kõik parteid ja poliitikud võrdsed. Ka rahalise panuse ja reklaami võimaluste osas. Sest valijal on õigus aru saada, kellele ta tegelikult hääle annab. Kas magusatele huultele, pesupulbrile või hoolivale poliitikule.