Kahju, et jõud, kelle vastu olid suunatud Eestimaa elanike erinevad ettevõtmised (laiaulatuslikud streigid, protestiaktsioonid kodanikuühiskonna kaitseks jms), ei ole põhisõnumit mõistnud.
Nendele mõistmatust olukorrast on nad toibunud ning asunud jõuliselt ennast kaitsma ning juhtima protsesse vanasse sängi. Inimestelt luba saamata on Eestimaa viidud senisest veelgi unitaarsemasse riiki, milles iseotsustamise võimalusi kärbiti jõudsalt. Uued samalaadsed otsused on juba laual allkirju ootamas.
Mida loete 2012. aasta suurimaks positiivseks üllatuseks? (Aasta hüüumärk)
Aasta positiivseim üllatus on minu jaoks taas seotud Eesti kuvandi muutusega. Noored venelased ei tule Eestisse enam kui Pribaltikasse, vaid nad külastavad Euroopa Liitu, konkreetselt Eesti Vabariiki. Tegu on põhimõttelise paradigmamuutusega Venemaa elanike seas. Venemaa propagandamootorid ei suuda enam vanu müüte värskena hoida. Loomulikult on see meie võit.
Mida peate teravaimaks mullu lahendamata jäänud probleemiks? (Aasta küsimärk)
Paraku on aastast aastasse jätkuvalt lahendamata üks ja kõige olulisem probleem: Eestimaa elanikele kindlustunde loomine. Korraliku kindlustunde puudumine on ämmaemand Eestimaa tõsisematele probleemidele: maaelu hääbumine, väljaränne, madal iive, inimvaramu kvaliteedi langus jms.
Olen täheldanud kummalist seost: mida rohkem kolivad inimesed maalt ära, seda uhkemad viidad pannakse üles paikadesse, kust inimesed lahkuvad. Vähemasti viitadest mälestusmärgid jäävad meid meenutama.
Kas 2013. aastal on Eestis parem elada kui lõppeval aastal? Miks?
Ma ei usu, et majanduslikult hakkab suurem osa Eestimaa elanikest paremini elama, sest inflatsioon saab olema kõrgem kui sissetulekute kasv. Tahaks väga loota, et Euroopa võlakriisi leegid meid väga valusalt ei kõrveta ning Ühendriikide rahatrükimasinate hoogne töö ei sünnita uut ülemaailmset majanduskriisi.
Arvata võib, et sõjakoldel meie regioonis pole asu. Et maailmas puudub ühtne jõukese, siis oht konfliktide tekkeks on varasemast tõenäoliselt suurem.
Kui arvatavad kartused ei realiseeru, siis jõukatel inimestel on Eestis jätkuvalt hea elada, kuid vaesematel kehvem.
Näide teemal «rikkad elavad rikkamalt, vaesed vaesemalt» – riigifirma Eesti Energia pakkus oma hindu sõltuvalt tarbija sotsiaalsest staatusest. Mida vähem tarbisid seni elektrit, seda kõrgemat hinda pakuti. Piskuga läbi ajavad inimesed, kes niigi hoiavad elektrit kokku, peavad elektrituru avanemise eest kõige kõrgemat hinda maksma.
Postimehe arvamusportaal küsis kümmekonnalt Eesti arvamusliidrilt ja ühiskonnavaatlejalt, millise pilguga vaatavad nad tagasi lõppenud aastale.