Veiko, te olevat vaat et maameheks hakanud, istutegi rohkem seal oma Sõrve säärel ja kui mõni filmitegu parasjagu pooleli ei oleks, jääksitegi vist sinna. Kas sellepärast, et Rahuste külas on rahulik – infomüra ei kurdista?
Mind kisub maale vaikuse pärast, üksindusetunne aga ajab jälle linna. Nii ma pendeldan edasi-tagasi.
Niipalju kui ma tean, olevat Rahuste üks vana mereröövlite küla. Ja kusagil seal pidavat asuma ka Roukli tammik, kus elab ussikuningas.
Ma olen oma hoovis väga suurt nastikut näinud, küllap on kuninga sugulane. Ja leidub dokument eelmise sajandi alguses Rootsis Farö lähedal röövretkel osalenud Sõrve meestest, kellest noorim oli 11-aastane Nirrima (Nürima) Hindrek, kes oli arvatavasti pärit just sellest talust, milles mina end sisse olen seadnud – praegu kannab see nime Nürina.
Te olete Saaremaa poiss, seal sündinud, aga mitte Nürinal – kuidas te sinna üldse sattusite, kui küsida tohib?
Pärast «Sügisballi» menu tekkis tunne, et vajan mingit kohta, kuhu varju tõmbuda, ja hakkasin Saaremaal vana talu otsima. Käisin ka Nürinat vaatamas, aga see toimus hilissügisel ja umbekasvanud hoov ja lagunev maja jätsid troostitu mulje. Ainult maja erakordselt suur ja avar köök tundus vägev ja kuna juhtumisi kirjutasin sel ajal «Püha Tõnu kiusamise» stsenaariumit, siis jätsin paiga meelde.
Kevadel käisime Mardiga (Mart Taniel, Õunpuu ihuoperaator – TT) kohta vaatamas ja otsustasime, et filmime seal köögis peategelase isa peiede stseeni. Võtteid tehes rääkisin omanikuga, et tahaks vist maja ära osta. Suvel rentisin Kaavi külas, poolsaare teisel küljel paariks päevaks sauna ja kirjutasin stsenaariumit ümber. Igavusest mõtlesin Nürinal käia ja nii kui hoovi sattusin, jooksin ummisjalu notari juurde.