Me vajame järelkasvu. Me vajame võimalust igale uuele elule, kellel on soov seda alustada Eestis. Me ei pea vähimalgi määral muretsema, et meid saab liiga palju.
Siiski on oluline mõista, et mitte ainult laps ei vaja ühiskonna ja vanemate tuge, ka vanemate armastus vajab seda. Majanduslik kitsikus ja depressioon tekitavad pingeid, mistõttu võivad teine ja kolmas ja neljaski laps jääda perre sündimata. Seetõttu peabki riik aitama eelkõige neid, kelle on raske just praegusel hetkel. Paljud inimesed on keerulises majanduslikus olukorras loodetavasti ajutiselt. Pole mingit põhjust luua abimeetmeid, mis põlistavad inimeste staatuse igaveseks abivajajaks. Tähtsam on suunata abi selleks, et aidata inimesi hädakuristikust välja, et nad taas kindlalt maa peal kõndida ja tegutseda saaksid.
Eesti sotsiaalpoliitika väärtus on selles, et see pole võimaldanud muutuda õpitud abitusega riigiks, kus toetusi saades on võimalik endale lubada peaaegu sama head elu kui tööl käies.
Kokkuvõtteks soovin kutsuda arutelule, missugune oleks see meede, mis seaks taas au sisse armastuse inimeste vahel, hoolivuse peres, vanemate vastutuse oma laste kasvatamise eest, vanavanemate teadmiste ja talupojatarkuse edasiandmise järgmistele põlvkondadele? Praegune, 40-50 aastaste põlvkond, kelle kasvamise aeg oli nn Nõuka-ajas ning täiskasvanuks saamine murrangulisel laulva revolutsiooni perioodil, on praegu tegelikult vastutav selle eest, et sisendada oma lastele vastutust tehtavate tegude eest, äratada huvi kaaskondlaste vastu, omada tahtmist vaadata kaugemale isiklikust kasust, panustada ühiskonna tegevustesse, täita maa lastega ning pidada eelkõige meeles, et inimeseks olemine ei vaja eraldi poliitikat ega seadusi.
Meie peamine murelaps – vähene sündivus – muutub rõõmulapseks siis, kui pidulike loosungite, üksteise muttatampimise, anonüümsete kommentaaride kirjutamise asemel tuletatakse meelde, et oleme kõik vaid põgusal peatusel siin maamunal ja oluline on see aeg veeta üksteist armastades.