Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Raivo Juurak: KLAB ründab hariduse infosüsteemi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Berit-Helena Lamp
Copy
Raivo Juurak
Raivo Juurak Foto: Valimised

KLAB ei ole ei Club ega Klaabu, vaid akronüüm sõnadest kooli liikmeskonna andmebaas. Selle on välja töötanud Tallinna transpordikool ja väidetavalt on see parem kui Eesti hariduse infosüsteem EHIS.

Ent alustame kaugemalt. Kes on koolis juba kauem töötanud, ilmselt mäletab veel, kuidas andmeid oli iga aastaga järjest raskem meeles pidada, sest infot kogunes lõpuks lihtsalt liiga palju.

Koolis, kus mina töötasin, leidis direktor sellele probleemile lahenduse nii, et võttis tavalisest pisut paksema märkmiku, mis mahtus siiski põuetaskusse, ja kirjutas igal sügisel sinna kooli kõik olulisemad andmed, kaasa arvatud õpilaste nimed klasside kaupa, kusjuures õpilasi oli koolis tublisti üle tuhande. Natuke pingutust, aga kus iganes ta käis või oli, kooli tähtsad andmed olid tal alati «meeles».

Mobiilne andmebaas

Transpordikooli töötajatel taolist märkmikku vaja pole, nemad saavad vaadata oma kooli andmeid nutitelefonist. On andmebaas KLAB, mida täiendavad kooli infoportaal, elektrooniline tunniplaan, e-kool jm. Kõik see on internetis kõigile kättesaadav. Kui vanaema tahab teada, mis eriala tema lapselaps õieti õpib, saab ta seda nutitelefonist järele vaadata. Õpilaskandidaat näeb arvutist reaalajas, kas ta on juba kooli vastu võetud, ega pea kooli teadet ootama.

Transpordikoolis kasutatakse MS Office Outlooki laiemalt kui ainult e-kirjade saatmiseks. Töötajad saavad seal vaadata üksteise töökalendreid, et näha, millega keegi mingil ajal hõivatud on. Kellelegi pole vaja korduvalt helistada ega küsida, mis aeg talle üheks või teiseks ettevõtmiseks sobib.

Kooli infoportaal võimaldab hallata kooli dokumente, nagu õppekavad, töökavad, arengukavad, töösuhted, administreerimisprotseduurid, õppekorraldus, sisehindamine, asjaajamine, töökeskkond, tuleohutus – kõike, mis koolielu reguleerib. Needki andmed on igal pool internetist kättesaadavad.

Muide, kui transpordikooli akrediteeriti, analüüsisid komisjoni liikmed kooli õppe- ja arengukavasid, sisehindamise aruandeid ja muud kooli infoportaalis, tehes seda põhiliselt interneti kaudu oma töökohas, mitte transpordikoolis kohapeal.

Oleme transpordikooli direktori Valeri Aava kabinetis. Direktor näitab, kuidas KLABis sisalduvat infot töödeldakse. Selleks kasutab kool nn aruandegeneraatorit − programmi Crystal Reports. Küsin, mitu õpilast transpordikoolis 23. novembril kell 9.30 õpib. Paari hiireklõpsuga on ekraanil arv 740. Sellele lisaks saame teada, et poisse on nende seas 417 (56,4 protsenti ), tüdrukuid 323 (43,6 protsenti) ning ühtlasi näeme seda kõike diagrammina.

Aruanded koostavad ennast ise

Veel paar hiireklõpsu, ja meil on teada, kui palju õpilasi õpib eesti ning kui palju vene õppekeelega rühmades, kui paljud neist on pärit Harju-, Viru-, Järva-, Põlvamaalt ja mujalt − muidugi on suures ülekaalus Harjumaa. Kiiresti on meil selge, kui paljud õpivad tarkavara andmebaase, kui paljud veokorraldaja, logistiku, logistika klienditeenindaja, laohoidja ja muudel erialadel, millistel erialadel on ülekaalus tüdrukud, millistel poisid, mida õpitakse eesti, mida vene keeles. Ei ole vaja lakke vaadata ja oletada, on Valeri Aava rahul.

Hea ligipääs andmetele ja võimalus neid kiiresti analüüsida teeb KLABi paremaks kui EHIS, selgitab transpordikooli direktor Valeri Aava. EHIS annab koolidele ainult tabelid andmetega, mis pole omavahel seotud. EHISe andmeid peab päevi või nädalaid analüüsima, KLABist saab analüüsid kohe kätte.

KLAB ootab teid!

Siiski kasutavad ligi pooled kutsekoolid senini Tartu kutseõppekeskuses välja töötatud andmebaasi versiooni. Oma aja kohta oli see väga hea, kuid Valeri Aava hinnangul on KLAB juba ülejärgmine põlvkond, spetsiaalselt kooli jaoks välja töötatud süsteem. Kuna see on valminud tööajast, võivad huvitatud koolid saada selle transpordikoolilt tasuta. Kooli kodulehel on info KLABi kasutusvõimalustest.

KLABi käiaksegi juba vaatamas – seni on käinud peamiselt haridusasutuste juhtide kursuste inimesed Tallinna ülikooli täiendusõppekeskusest. Kõige rohkem on neid huvitanud transpordikooli elektrooniline tunniplaan ja muidugi see, kuidas Chrystal Reports ise aruandeid koostab. Väikeste koolide inimesed on siiski ütelnud, et KLAB on nende jaoks liiga võimas, neile piisab ruudulisest vihkust, kuhu andmed üles märkida.

Märksõnad

Tagasi üles