Sellest lähtuvad probleemid on seni lahendamata, pidevaiks konfliktiallikaiks on ka puhta vee ja viljaka maa äärmine nappus, etnilised ja hõimudevahelised pinged, olematu regionaalpoliitika ning keskvõimu taotlused ekspluateerida nomaadide põlist kõrbekarjamaad, mis peidab eneses mõningaid väärismineraale. Tuareegid, kes võitlesid vabaduse nimel juba prantslastega, on alates 1960ndast korduvalt üles tõusnud nii Mali kui Nigeri valitsuste vastu. Selle aasta mäss Malis on sealsetele tuareegidele neljas, Nigeris, kus tegelikult on tuareege kõige rohkem, lõppes viimane mäss 2009. aastal.
Iseseisvusliikumise MNLA eestvedamisel Põhja-Malis uue ülestõusu alustamist on tuareegid ise põhjendanud sellega, et valitsus olla korduvalt murdnud eelnevaid lubadusi, püüdes hõime üksteise vastu välja mängides nomaade jaga-ja-valitse-põhimõttel kontrolli all hoida.
Ent Mali armeele ootamatult olid tuareegid seekord oluliselt paremini relvastatud. Hiljutises Liibüa kodusõjas osalenud tuareegi palgasõdurid deserteerisid sõja lõpufaasis koos relvastusega kodumaale ja nende toel võttis MNLA lühikese aja jooksul oma kontrolli alla enamiku Põhja-Mali tähtsatest tugipunktidest.
See omakorda vallandas sündmuste ahela, mis viis rahulolematute sõjaväelaste putšini seni Lääne-Aafrika demokraatia ja stabiilsuse kantsiks peetud Malis ning kulmineerus aprilli alguses Prantsuse telekanali France24 eetris iseseisva Azawadi riigi väljakuulutamisega MNLA esindajate poolt.
Kuid iseseisvusdeklaratsioonilt kadus reaalne tagatis üsna pea, kui MNLA-l tuli eduka alguse järel oma positsioone järjest loovutada. Tuareegide leer lõhenes, üha rohkem relvi sattus valedesse kätesse ja praeguseks valitseb Põhja-Mali kõrbes seadusetu kaos, milles kriminaalsetel ja ekstremistlikel grupeeringutel on vabadus karistamatult tegeleda narko- ja relvakaubanduse, inimröövide, lapssõdurite värbamise ning elanike terroriseerimisega.