Rahupreemia väärtustab ELi panust Euroopa muutmisel sõjakontinendist rahukontinendiks. Selles Euroopas on inimesed saavutanud julgeoleku, vabaduse ja sotsiaalse arengu taseme, mis oli «Euroopa projekti» algusajal veel mõeldamatu. Meid kadestatakse selle pärast kogu maailmas! Nobeli rahupreemia on seega põhjus rõõmustamiseks!
Silmas pidades seda ajaloolist edulugu, valmistab pettumust tõsiasi, et globaalset arusaama Euroopast kujundab üksikute riikide võlakriis. Poliitikute ja meedia enamasti vaid leiged ja tihtipeale isegi kriitilised-halvustavad reaktsioonid näitavad hirmutekitaval määral ignorantsust Euroopa ajaloo suhtes. Need näitavad, et paljud ei ole veel teadlikud sellest, mis mängus on, kui Euroopa ei suuda kriisi ületada, ilma et pöörduks tagasi natsionalistliku mõtlemise juurde.
Me tahame Euroopa saavutusi tulevastele põlvkondadele kindlustada. Selleks peame oma pilgu suunama tänapäevast palju kaugemale. Me peame inimeste usu Euroopasse tagasi võitma. Just see on ELi riigi- ja valitsusjuhtide ülesanne 12.–13. detsembril toimuval ülemkogul. Põhiline on kriisist midagi õppida ja meie majandus- ja rahaliitu stabiilsemaks ja tulevikukindlamaks muuta. Rahu hoidmine Euroopas ning majanduslik ja sotsiaalne kindlus kuuluvad kokku.
Väljakutse seisneb sellest nõiaringist väljamurdmises, mis laseb veel rohkemate võlgade abil üle oma võimete elada ja varjab reeglite rikkumist. Ja me peame Euroopa konkurentsivõimet sel määral tugevdama, et sellest areneks jätkusuutlik kasv koos töökohtade ja sotsiaalse kindlustundega.
Iga liikmesriik peab endalt küsima, kas ta soovib selle saavutamiseks tugevamat ELi, mis ei kontrolliks ainult liikmesriikide majandus- ja rahanduspoliitikat, vaid millel on volitus ühiselt kokkulepitud reegleid ellu viia. Me kõik soovime kindlaid finantsvahendeid koos tasakaalus eelarvetega. Mis aga siis juhtub, kui liikmesriikidel on sellest vastuolulised ettekujutused? Kas meil ei peaks olema mehhanisme, millega eelarveid paremini tasakaalustada? Saksa rahandusminister Schäuble mõtles suurema mõjuvõimuga ELi rahandusvoliniku peale. Võib-olla liiga vara ja liiga kaugele ette mõtlemine? Aga kas see ei ole siiski õige suund?